Επιτακτική Ανάγκη Κάλυψης Αναγκών και Δημιουργίας Νέων Οργανικών Θέσεων – Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής ΠΕ86
Επιτακτική Ανάγκη Κάλυψης Αναγκών και Δημιουργίας Νέων Οργανικών Θέσεων – Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής ΠΕ86
Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,
Ύστερα από την ανακοίνωση των επικείμενων διορισμών, ως εκπαιδευτικοί Πληροφορικής ΠΕ86, σας ενημερώνουμε σχετικά με την επιτακτική ανάγκη κάλυψης των αναγκών και τη δημιουργία νέων οργανικών θέσεων στην ειδικότητά μας.
Παραθέτουμε στοιχεία από τα προηγούμενα χρόνια τα οποία καταδεικνύουν το πρόβλημα στον κλάδο μας.
Από το 2019 πραγματοποιήθηκαν περισσότεροι από 25.000 μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικών, πράγμα το οποίο ήταν απαραίτητο και αναγκαίο.
Από αυτούς:
- Τον Αύγουστο του 2021 διορίστηκαν 700 στην Γενική Εκπαίδευση, εκ των οποίων μόνο 162 Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής ΠΕ86 σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, δηλαδή μόλις το 1,38% επί των συνολικών διορισμών. Τη χρονιά εκείνη προσλήφθηκαν 1388 αναπληρωτές της ειδικότητας για να καλύψουν τις ανάγκες των κενών. Ενώ στην Ε.Α.Ε. μόλις 51.
- Τον Αύγουστο του 2022 διορίστηκαν 586 στην Γενική Εκπαίδευση, εκ των οποίων μόνο 73 Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής ΠΕ86 σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, δηλαδή μόλις το 0,85% επί των συνολικών διορισμών. Ενώ στην Ε.Α.Ε. μόλις 41.
- Τον Μάιο του 2023 διορίστηκαν 772 στην Γενική Εκπαίδευση, εκ των οποίων μόνο 70 Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής ΠΕ86 σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, δηλαδή μόλις το 1,85% επί των συνολικών διορισμών. Στην Ε.Α.Ε. μόλις 6. Ενώ μέχρι το τέλος του σχολικού έτους είχαν προσληφθεί πάνω από 1900 αναπληρωτές της ειδικότητας για να καλύψουν τις μέχρι τότε ανάγκες.
Η αξιολόγηση στην πράξη: Βιολόγος διδάσκει Χημεία, σύμβουλοι αξιολογούν χωρίς μαθητές!
Θα επιθυμούσαμε να ληφθούν σοβαρά υπόψιν σας τα παραπάνω δεδομένα κατά την δίκαιη κατανομή των νέων οργανικών θέσεων, ώστε να γίνει εφικτή η εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μας μονάδων. Σας ευχαριστούμε για το χρόνο σας.
Με εκτίμηση,
Πρωτοβουλία των κάτωθι:
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕ86