Επιμορφωτικό σεμινάριο / Αξιοποίηση της Ψηφιακής Πλατφόρμας Κινηματογραφικών Ταινιών – CINEDU
Επιμορφωτικό σεμινάριο / Αξιοποίηση της Ψηφιακής Πλατφόρμας Κινηματογραφικών Ταινιών – CINEDU
Θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε στο επιμορφωτικό σεμινάριο που διοργανώνει το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου με θέμα την αξιοποίηση της Ψηφιακής Πλατφόρμας Κινηματογραφικών Ταινιών για τα Σχολεία – CINEDU στα σχολεία.
Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι δωρεάν και απευθύνεται σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς της χώρας.
Το σεμινάριο πραγματοποιείται εξ αποστάσεως και έχει διάρκεια έξι (6) διδακτικών ωρών. Με στόχο την εξασφάλιση της συμμετοχής όλων των ενδιαφερομένων, προσφέρονται τμήματα σε καθημερινή βάση, το πρόγραμμα των οποίων θα ανακοινώνεται κάθε εβδομάδα μέχρι τον Αύγουστο. Κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να εγγραφεί σε όποιο από τα διαθέσιμα τμήματα επιθυμεί, ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.eventbrite.com/o/64154750523 .
Το CINEDU είναι μια εθνικής εμβέλειας πλατφόρμα streaming ταινιών του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου με στόχο να συστήσει τον κινηματογράφο ως ένα εκπαιδευτικό εργαλείο. Εκπαιδευτικοί και μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα μπορούν να έχουν δωρεάν πρόσβαση:
Συμβουλές SaferInternet4Kids / Επικίνδυνες διαδικτυακές φιλίες!
- σε έναν κατάλογο τουλάχιστον 92 σύγχρονων ελληνικών, ευρωπαϊκών και διεθνών ταινιών
- σε εκπαιδευτικό υλικό, για την προβολή και μελέτη τους στο πλαίσιο των σχολικών μαθημάτων
Βήμα βήμα / Δωρεάν εργαλεία: Δημιουργία βίντεο για το τέλος της σχολικής χρονιάς!
Μπορείτε να περιηγηθείτε στην πλατφόρμα εδώ.
Το έργο χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ 2014-2020.
Το νέο παραμύθι του AMBER Alert Europe για τη Διεθνή Ημέρα των Εξαφανισμένων Παιδιών
“Grooming” / Ο αντίκτυπος της διαδικτυακής αποπλάνησης !