Αξιολογητής εισέβαλε σε σχολείο τραυματίζοντας εκπαιδευτικό – Σχεδόν όλο το σχολείο έκανε στάση εργασίας για να αποτραπεί η αξιολόγηση
Σκηνές απείρου κάλους σήμερα το πρωί σε μεγάλο σχολείο της Νότιας Αθήνας. “Σύμβουλος” εκπαίδευσης/επιθεωρητής επιχείρησε να εισέλθει σε σχολείο με σκοπό την αξιολόγηση νεοδιόριστης εκπαιδευτικού. Η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών του σχολείου ωστόσο έκαναν χρήση των στάσεων εργασίας που έχει κηρύξει η ΔΟΕ και μαζί με αντιπροσωπεία του τοπικού συλλόγου εκπαιδευτικών πραγματοποιούσαν παράσταση διαμαρτυρίας έξω από την πόρτα του σχολείου. Βλέποντας ο αξιολογητής τη συγκέντρωση των εκπαιδευτικών επιχείρησε να μπει στον προαύλιο χώρο του σχολείου και όπως καταγγέλλουν οι εκπαιδευτικοί σπρώχνοντας πληγώθηκε το χέρι συναδέλφισσας εκπαιδευτικού. Η εσωτερική πόρτα του σχολείου ήταν κλειστή με τον “σύμβουλο” να μένει στην αυλή του σχολείου για αρκετή ώρα έως ότου ο διευθυντής τον οδηγήσει στο γραφείο του.
Στη συζήτηση που ακολούθησε μετά το συμβάν ο “σύμβουλος” δεν απαντούσε σε ερωτήματα που έθεταν οι εκπαιδευτικοί, ενώ ζητούσε απλώς να μην παρεμποδιστεί την επόμενη φορά που θα επιχειρήσει να ξανα-επισκευτεί το σχολείο. Αναμένεται τις επόμενες ώρες, η επίσημη ανακοίνωση του συλλόγου εκπαιδευτικών της περιοχής, όπου θα αναγράφονται περισσότερα.
Μα κύριε σύμβουλε είναι 10 το βράδυ – Μα για το καλό σου σε πήρα