Εκπαιδευτικός με αναπηρία δέχθηκε υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς την ημέρα των ατόμων με αναπηρία | Χαρακτηρίζοντας την εμφάνισή του ως «ατημέλητη»
Εκπαιδευτικός με αναπηρία δέχθηκε υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς την ημέρα των ατόμων με αναπηρία | Χαρακτηρίζοντας την εμφάνισή του ως «ατημέλητη»
Το γεγονός που συνέβη στις 3 Δεκεμβρίου σε σχολείο του Πύργου είναι ιδιαίτερα θλιβερό και αποδεικνύει ότι η κοινωνία μας εξακολουθεί να αντιμετωπίζει τα άτομα με αναπηρία με προκατάληψη και αποκλεισμό.
Η συμπεριφορά του διευθυντή/ντριας του σχολείου είναι απαράδεκτη και αποτελεί έκφραση βαθιάς άγνοιας και ρατσισμού. Το να ζητήσει από έναν εκπαιδευτικό με σοβαρή αναπηρία να καλύψει το ανύπαρκτο μέλος του, ώστε «να μην έρθουν σε δύσκολη θέση οι μαθητές», είναι προσβλητικό και υποτιμητικό.
Η εμφάνισή ενός ατόμου με αναπηρία δεν αποτελεί λόγος για να νιώσει κάποιος ντροπή ή άβολα. Τα άτομα με αναπηρία είναι ισότιμα μέλη της κοινωνίας και έχουν το δικαίωμα να ζουν με αξιοπρέπεια και σεβασμό.
Είναι σημαντικό να υπάρξουν αντιδράσεις σε τέτοια γεγονότα, ώστε να δημιουργηθεί κλίμα αποδοχής και σεβασμού για τα άτομα με αναπηρία.
Ένας Οδηγός για | Πρώτες Βοήθειες Ψυχικής υγείας!!
Οπως αναφέρεται σε άρθρο της ΠΑΤΡΙΣ/ΗΛΕΙΑΣ
Ένα ιδιαίτερα δυσάρεστο γεγονός συνέβη στις 3 Δεκεμβρίου, ημέρα των ατόμων με αναπηρία, σε σχολείο του Πύργου.
Συγκεκριμένα όπως έγινε γνωστό, επισκέφτηκε το σχολείο για να παραβρεθεί σε εκδήλωση λόγω της ημέρας, εκπαιδευτικός, που και ο ίδιος έχει σοβαρή αναπηρία, προκειμένου να μιλήσει στα παιδιά γι’ αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.
Όμως όπως μαθαίνουμε, ο/η διευθυντής/ντρια κάλεσε τον εκπαιδευτικό στο γραφείο και του ζήτησε να καλύψει το… ανύπαρκτο μέλος του, ώστε «να μην έρθουν σε δύσκολη θέση οι μαθητές» όπως χαρακτηριστικά του είπε, χαρακτηρίζοντας μάλιστα την εμφάνισή του ως «ατημέλητη»…
Ο εκπαιδευτικός σοκαρίστηκε, δεν απάντησε, ούτε σχολίασε κάτι, παρέμεινε, μίλησε στα παιδιά και μετά αποχώρησε. Ήταν όμως σε πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση και υπό την υποστήριξη Ψυχολόγων, αφού το σοκ που υπέστη ήταν πολύ μεγάλο.
Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι η αναπηρία δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να κρύβουμε ή να αποκρύπτουμε. Είναι μέρος της ανθρώπινης ποικιλομορφίας και πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεβασμό και αποδοχή.