Στρατιωτικές Σχολές

Εξεταστέα Ύλη

Πανελλαδικές 2027: Οι νέοι συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής για Στρατιωτικές Σχολές, ΣΣΑΣ, ΣΑΝ και ΑΣΜΥ

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για την τροποποίηση των συντελεστών της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) για την εισαγωγή στις στρατιωτικές σχολές. Οι νέοι συντελεστές θα ισχύσουν από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2027 και εφεξής. Ειδικότερα, στο ΦΕΚ Β’ 5304/27.08.2026 δημοσιεύθηκε η υπουργική απόφαση με την οποία τροποποιείται ο πίνακας των […]

Πανελλαδικές 2027: Οι νέοι συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής για Στρατιωτικές Σχολές, ΣΣΑΣ, ΣΑΝ και ΑΣΜΥ Read More »

αποσπάσεις εκπαιδευτικών

Υπενθύμιση για την προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Υπενθύμιση για την προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, η προθεσμία της ηλεκτρονικής υποβολής Αίτησης-Δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών λήγει την Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2026 και ώρα 24:00.

Υπενθύμιση για την προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Read More »

ΦΑΚΕΛΟΙ E-wall

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Υπενθύμιση για την προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας η προθεσμία της υποβολής ηλεκτρονικά Αίτησης-Δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών λήγει την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2025 και ώρα

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Read More »

Εικονίδιο καμπάνας σε μπλε φόντο

Έναρξη Ηλεκτρονικών Αιτήσεων για Στρατιωτικές Σχολές: 27 Ιανουαρίου 2025

Ενημέρωση προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών για την συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας η προθεσμία της ηλεκτρονικής υποβολής Αίτησης-Δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών ορίζεται από την Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2025 και ώρα 08:00 έως και την

Έναρξη Ηλεκτρονικών Αιτήσεων για Στρατιωτικές Σχολές: 27 Ιανουαρίου 2025 Read More »

σχολές Αξιωματικών E-wall

Στρατιωτικές Σχολές 2025: Προκαταρκτικές Εξετάσεις και Χρονοδιάγραμμα

Προκήρυξη Διαγωνισμού για τις Στρατιωτικές Σχολές 2025-2026 – Οι Προϋποθέσεις Δημοσιεύτηκε στη Διαύγεια η προκήρυξη για τον διαγωνισμό επιλογής σπουδαστών/τριών για το ακαδημαϊκό έτος 2025-2026. Ο διαγωνισμός αφορά την εισαγωγή στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ) και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ). Σχολές που αφορά ο διαγωνισμός Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (ΣΣΕ) Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Στρατιωτικές Σχολές 2025: Προκαταρκτικές Εξετάσεις και Χρονοδιάγραμμα Read More »

υπαιθα

ΥΠΑΙΘΑ / Δράσεις για την Προσέλκυση νέων στις στρατιωτικές σχολές

Συνάντηση Υπουργού Εθνικής Άμυνας Νίκου Δένδια με τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκο Πιερρακάκη  και παρουσίαση των δράσεων για την προσέλκυση νέων στις στρατιωτικές σχολές Ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Δένδιας είχε σήμερα, Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2024, κατ’ ιδίαν συνάντηση, στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, με τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκο Πιερρακάκη. Αντικείμενο της συνάντησης ήταν

ΥΠΑΙΘΑ / Δράσεις για την Προσέλκυση νέων στις στρατιωτικές σχολές Read More »

σχολές Αξιωματικών E-wall

Ενημέρωση για Εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές 2024-2025

Αναρτήθηκε η Συμπληρωματική Προκήρυξη για την Εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές με το Σύστημα Πανελλαδικών Εξετάσεων για το Ακαδημαϊκό Έτος 2024-2025. Ενημέρωση σχετικά με συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων. Σχετ.: Η με αριθμ. πρωτ. Φ.337/15/294195/Σ.5102/19/25-6-2024

Ενημέρωση για Εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές 2024-2025 Read More »

σχολές Αξιωματικών E-wall

Αύξηση 404 Θέσεων στις Στρατιωτικές Σχολές για το 2024-2025 (ΑΣΕΙ, ΣΣΑΣ, ΑΣΣΥ, ΕΔ)

Καθορισμός του αριθμού των εισακτέων στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ), στη Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) των Ενόπλων Δυνάμεων (ΕΔ), κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2024 -2025. Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση που δημοσιεύθηκε σήμερα στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, προβλέπεται αύξηση κατά 404 θέσεις στις Στρατιωτικές Σχολές

Αύξηση 404 Θέσεων στις Στρατιωτικές Σχολές για το 2024-2025 (ΑΣΕΙ, ΣΣΑΣ, ΑΣΣΥ, ΕΔ) Read More »

Υπενθύμιση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας η προθεσμία της υποβολής ηλεκτρονικά Αίτησης-Δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών λήγει την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 24:00. Η προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών/τριών ΑΣΕΙ, ΣΣΑΣ, ΣΑΝ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2023-2024  είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο

Υπενθύμιση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Read More »

Κύλιση στην κορυφή