Γραπτός ΑΣΕΠ: Τα προβλήματα εξετάσεων οδηγούν στην δικαιοσύνη!!
Ο νέος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ μπορεί να άργησε πέντε χρόνια, αλλά ήρθε γεμάτος λάθη και γελοία προβλήματα. Ο λόγος είναι ο διαγωνισμός που διεξήχθη το Σάββατο 4 Μαρτίου, ο οποίος προσέλκυσε περίπου 77 000 υποψηφίους.
Σύμφωνα με ρεπορτάζ του in.gr λόγω των τεράστιων προβλημάτων που εμφανίστηκαν στον πρόσφατο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (4 Μαρτίου) οι εξεταζόμενοι ετοιμάζονται να προσφύγουν στη δικαιοσύνη…Άνθρωποι που δαπάνησαν χρόνο διαβάσματος και χρήμα..
Η καθυστέρηση, η ανοχή των κινητών τηλεφώνων, η κακή εκτύπωση των θεμάτων είναι μερικά από τα τραγικά προβλήματα
Περαιτέρω, ένα από τα πιο τραγικά γεγονότα είναι ότι η Κεντρική Επιτροπή Διαγωνισμού ανακοίνωσε ότι στο μάθημα “Δοκιμασία Δεξιοτήτων και Εργασιακής Αποτελεσματικότητας” όλες οι απαντήσεις θα θεωρούνται σωστές!
Εκτός όμως από τα λάθη στη διαδικασία, υπάρχουν και αρκετά παράπονα για τις απαντήσεις στα θέματα που κλήθηκαν να γράψουν οι υποψήφιοι. Το λάθος ήταν στην ενότητα των δεξιοτήτων, καθώς οι απαντήσεις ήταν διφορούμενες.
Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι ερωτήσεις σχεδιάστηκαν έτσι ώστε να βαθμολογούνται ποσοστιαία με τη λογική της διαβάθμισης – από τις τέσσερις απαντήσεις, η μία είναι λάθος, δύο άλλες είναι ελαφρώς πιο σωστές και η τέταρτη είναι η πιο σωστή – ωστόσο μόνο η σωστή απάντηση θα βαθμολογηθεί.
Ερωταπαντήσεις στις προκηρύξεις εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ/1ΓΕ & 2ΓΕ 2023 (Μέρος 3ο)!!
Τι απάντησε ο πρόεδρος του ΑΣΕΠ
Εξηγώντας τα θέματα της πρόσφατης εθνικής γραπτής δοκιμασίας του ΑΣΕΠ, ο πρόεδρος του Ανώτατου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού, Θάνος Παπαϊωάννου, παραδέχθηκε ότι “ο διαγωνισμός παρουσίασε πρόβλημα”. Όπως ανέφερε εξαρχής, “ο διαγωνισμός παρουσίασε πρόβλημα στο ότι ορισμένα θέματα μαθηματικού συλλογισμού που είχαν σχήματα δεν μπορούσαν να αναπαραχθούν σωστά στα φωτοτυπικά μηχανήματα ορισμένων εξεταστικών κέντρων”.
Μιλώντας για το εν λόγω θέμα, εξήγησε ότι “η σκίαση δεν αποτυπώθηκε σε 17 από τις συνολικά 100 ασκήσεις. Αυτό έγινε αντιληπτό από τα ίδια τα εξεταστικά κέντρα, που είχαν το πρόβλημα, πολύ μετά την έναρξη του διαγωνισμού. Μας ενημέρωσαν και τους δώσαμε εντολή να σκουρύνουν το φωτοτυπικό μηχάνημα για να βγει καλύτερα η φωτοτυπία. Σε αρκετά από τα σχολεία το πρόβλημα διορθώθηκε, αλλά σε κάποια άλλα δεν διορθώθηκε”, εξήγησε.
Σύμφωνα με τον κ. Παπαϊωάννου, το θέμα δεν είχε διαφύγει της προσοχής του ΑΠΣΕΠ αντίθετα, είχαν γίνει δοκιμές σε παρόμοια συστήματα και είχαν διαβεβαιωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ότι δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, η κατάσταση που αντιμετώπιζαν ήταν διαφορετική. “Όταν μιλάμε για 527 εξεταστικά κέντρα, το καθένα με 3-4 φωτοτυπικά μηχανήματα, τελικά το πρόβλημα προέκυψε σε κάποια φωτοτυπικά μηχανήματα”.
Και όπως παραδέχθηκε το πρόβλημα “εντοπίστηκε στο 10% των εξεταστικών κέντρων”. Απαντώντας σε ερώτηση κατά πόσο το πρόβλημα αυτό μπορεί να κρίνει το μέλλον ενός διαγωνιζόμενου, ο κ. Παπαϊωάννου είπε σχετικά: “Η αρχή της ίσης μεταχείρισης επιβάλλει να μην στέκεται κανείς σε αριθμούς, αλλά να δίνει λύση για όλους”.