ΕΚΔΗΛΩΣΗ 3ου ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ- ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
3ο Γενικό Λύκειο Πύργου
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
«Κινηματογράφος και Προσφυγιά»
Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου, στην αίθουσα της Σχολικής Βιβλιοθήκης του 3ου Γενικού Λυκείου Πύργου, στο πλαίσιο του Προγράμματος Σχολικής Δραστηριότητας με τίτλο: «Γνωρίζουμε το προσφυγάκι (έκθεμα του Μουσείου του σχολείου) και μέσα από την Τέχνη (τραγούδι – σινεμά…) μαθαίνουμε για τους πρόσφυγες» και σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και τη δράση Olympia Cinematic PsychoEdu που αυτό διοργανώνει, πραγματοποιήθηκε επιτυχημένη πρωτότυπη παρέμβαση-συζήτηση προσέγγισης του προσφυγικού ζητήματος μέσα από την τέχνη του κινηματογράφου και την επιστήμη της ψυχολογίας.
Ο διευθυντής του σχολείου κ. Αντώνιος Σπανός και η υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος κα Ευρυδίκη Παυλοπούλου ευχαρίστησαν τον κ. Χρήστο Κωνσταντόπουλο, πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Φεστιβάλ καθώς και την κα Αδαμαντία Ζαφειροπούλου, εκπαιδευτικό και ψυχολόγο, με εκπαίδευση στην Κινηματογραφοθεραπεία για την παρουσία τους στο σχολείο καθώς και για την ευγενική παραχώρηση της ταινίας «Oskar & Lilli» (2020) του Arash T. Riahi και ταινιών της Camera Zizanio με θέμα σχετικό με το προσφυγικό ζήτημα, προκειμένου να τις παρακολουθήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στη συγκεκριμένη σχολική δραστηριότητα.
Στη συζήτηση, οι μαθητές και οι μαθήτριες, μέσα από την εμπειρία θέασης της ταινίας «Oskar & Lilli» και κάτω από την εξαιρετική καθοδήγηση της κ. Ζαφειροπούλου, διερεύνησαν βιωματικά και συμμετείχαν ενεργά σ’ έναν δημιουργικό διάλογο αναφορικά με το παιδί-πρόσφυγα (παρελθόν του παιδιού πρόσφυγα, ιδιαίτερες ανάγκες και προβλήματα των παιδιών προσφύγων, προσαρμογή και ψυχική υγεία παιδιών προσφύγων, συμπερίληψη στο σχολικό περιβάλλον) αλλά και τη σημασία της τέχνης του κινηματογράφου στη ζωή μας, ως μέσου που παρέχει τροφή για σκέψη πάνω σε σημαντικά ζητήματα.
Τα παιδιά εξέφρασαν σκέψεις και συναισθήματα που τους ανακίνησαν οι ταινίες και μοιράστηκαν τις απόψεις τους σχετικά με τα παιδιά-πρόσφυγες και τη διαχείριση του θέματος σε κοινωνικό και πολιτικό επίπεδο. Χάρη στην κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα και την ευαισθησία τους, η συζήτηση ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και συνέβαλε στο να διευρύνουν τους προβληματισμούς τους και να ευαισθητοποιηθούν περαιτέρω απέναντι στο πολυσύνθετο κοινωνικό αυτό θέμα καθώς και να κατανοήσουν καλύτερα τον πολυπολιτισμικό χαρακτήρα των σύγχρονων κοινωνιών.
Πλατφόρμα blod για να παρακολουθήσεις δωρεάν 6.000 διαλέξεις διακεκριμένων Ελλήνων
Εκπαιδευτικό Υλικό από τη Γωνιά μάθησης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής
Ψηφιακή Πλατφόρμα Δωρεάν Κινηματογραφικών Ταινιών για τα Σχολεία