Δάσκαλος πρέπει να σημαίνει ασφάλεια… και μια δασκάλα από την Κρήτη το απέδειξε στην πράξη
Μια μαθήτρια βρήκε το θάρρος και εκμυστηρεύτηκε στην δασκάλα της, ότι είχε πέσει θύμα βιασμού από τον εξ αγχιστείας συγγενή της, επανειλημμένως, από τα 8 της χρόνια.
Η δασκάλα έδρασε αμέσως και ήδη ο άνδρας σε βάρος του οποίου έγινε η καταγγελία έχει οδηγηθεί χθες στα Δικαστήρια Ηρακλείου.
Μια πράξη που φαντάζει αυτονόητη, αλλά μόνο τέτοια δεν είναι. Χάρη στη δασκάλα αυτή, υπήρχε ένα περιβάλλον, που το κορίτσι ένιωθε ασφάλεια, ενώ όταν το έμαθε τι συμβαίνει έδρασε αμέσως.
Τέτοιες δασκάλες χρειάζονται σήμερα πιο πολύ από ποτέ.
((rosa))