Εντατικοποίηση Κινητοποιήσεων: Η Π.ΕΝ.Α.Φ.Α. Απαιτεί Αμεσότητα στις Υποσχέσεις για Διορισμούς και Βελτιώσεις στη Φυσική Αγωγή
Εντατικοποίηση Κινητοποιήσεων: Η Π.ΕΝ.Α.Φ.Α. Απαιτεί Αμεσότητα στις Υποσχέσεις για Διορισμούς και Βελτιώσεις στη Φυσική Αγωγή
Η Π.ΕΝ.Α.Φ.Α. ανακοινώνει νέες κινητοποιήσεις εξαιτίας της αδράνειας της ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας (Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.), που δεν έχει υλοποιήσει τις υποσχέσεις της για βελτιώσεις στη φυσική αγωγή και τους διορισμούς.
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΕ11
Παράσταση διαμαρτυρίας στο ΥΠΑΙΘΑ
Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς που μας πέρασε, λάβαμε αρκετές υποσχέσεις για την ικανοποίηση των διεκδικήσεών μας. Από τη στιγμή που η Ηγεσία του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. αρκείται μόνο σε εξαγγελίες εντυπωσιασμού, για να κάμψει την ορμητικότητά μας και δεν υλοποιεί όσα αυτοβούλως ανακοινώνει, δεν μας αφήνει πολλά περιθώρια αντίδρασης. Πλέον είναι ώρα δράσης. Ζητάμε:
✓ Αριθμό διορισμών στο πλήθος των φετινών αποχωρήσεων στη Γενική & την Ειδική Αγωγή στον κλάδο μας, με αναλογία 1:1 και σταδιακή αποκατάσταση της αδικίας που έχουμε υποστεί στο πλήθος των διορισμών τα 3 προηγούμενα χρόνια!
✓ Εφαρμογή στα Ωρολόγια Προγράμματα της επιπλέον 3ης ώρας διδασκαλίας της Φ.Α. στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση από το σχολικό έτος 2024-25!
✓ Ανάθεση κατά αποκλειστικότητα της διδασκαλίας του μαθήματός μας στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ακόμα και στα ολιγοθέσια δημοτικά σχολεία!
✓ Άμεση λειτουργία, από το σχολικό έτος 2024-25, των δύο πιλοτικών προτύπων αθλητικών σχολείων που σχεδιάζονται!
✓ Άμεση στελέχωση της Προσχολικής Εκπαίδευσης με Καθηγητές Φυσικής Αγωγής!
Η Π.ΕΝ.Α.Φ.Α. καλεί τα μέλη της να συνδράμουν στον αγώνα για τη διεκδίκηση των δίκαιων αιτημάτων μας! Κλιμακώνουμε τις δράσεις μας, ώστε να πάρουμε πειστικές απαντήσεις από την Ηγεσία του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. σχετικά με τους επικείμενους διορισμούς! Ο στρεβλός θεσμός της αναπλήρωσης των εαυτών μας στη δημόσια πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα πρέπει να εκλείψει!
Όλες και όλοι έξω από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. την Πέμπτη 4 Ιουλίου, στις 12:00 μ.μ, για να απαιτήσουμε και να λάβουμε τις πολυπόθητες απαντήσεις στα δίκαια αιτήματά μας!
Καλούμε όλους τους κοινούς κλάδους ειδικοτήτων σε κοινή δράση και συμμετοχή!