Ολοκληρώθηκε ο 2ος κύκλος εξετάσεων πιστοποίησης ΕΠΑ.Σ. Μαθητείας της Δ.ΥΠ.Α. από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.
Ολοκληρώθηκε ο 2ος Κύκλος Εξετάσεων Πιστοποίησης Αποφοίτων ΕΠΑ.Σ. Μαθητείας της Δ.ΥΠ.Α. από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο 2ος κύκλος εξετάσεων πιστοποίησης για 1.900 αποφοίτους των Επαγγελματικών Σχολών (ΕΠΑ.Σ.) Μαθητείας της Δ.ΥΠ.Α., που διοργανώθηκε από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων & Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.).
Οι εξετάσεις, που διενεργήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα στο 2024, πραγματοποιήθηκαν σε 11 εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα, καλύπτοντας 29 ειδικότητες. Κατά τη διαδικασία, οι υποψήφιοι αξιολογήθηκαν για τις γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες τους, ώστε να διασφαλιστεί η ανταπόκριση στο αντικείμενο σπουδών της ειδικότητάς τους.
Το εξεταστικό κέντρο ΕΠΑ.Σ. Ρέντη επισκέφθηκε η Διευθύνουσα Σύμβουλος του ΕΟΠΠΕΠ, κ. Ρεμπούτσικα Γεωργία, όπου πάνω από 600 υποψήφιοι συμμετείχαν στις εξετάσεις πιστοποίησης.
Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα γίνει σύντομα μέσω της ιστοσελίδας του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. (eoppep.gr), με στόχο την άμεση ενημέρωση των αποφοίτων. Οι επιτυχόντες θα λάβουν Πτυχίο επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης επιπέδου 3.