Ανακλήθηκε η απαράδεκτη καθαίρεση υποδιευθύντριας που συμμετείχε στην Απεργία/Αποχή – Κανονικά στα καθήκοντά της επιστρέφει η συνάδελφος
Ανακλήθηκε η αδιανόητη καθαίρεση υποδιευθύντριας λόγω απεργίας – Χαστούκι στον εκφοβισμό και την τρομοκράτηση – Μεγαλοπρεπής γκάφα και αναδίπλωση
Τις προηγούμενες μέρες είχαμε μια αδιανόητη απόφαση, την οποία επιλέξαμε να μη δημοσιεύσουμε καν αμέσως, καθώς περιμέναμε την αυτονόητη ανάκληση της. Η εν λόγω απόφαση λοιπόν αφορούσε υποδιευθύντρια του μειονοτικού δημοτικού σχολείου Εχίνου Ξάνθης η οποία συμμετείχε στην απεργία/αποχή που έχει προκηρύξει η ΔΟΕ από όλες τις διαδικασίες που συνδέονται με την ατομική αξιολόγηση του νόμου 4823/2021. Η υποδιευθύντρια επομένως συμμετείχε σε μια καθόλα νόμιμη απεργία και καμία διοικητική αρχή φυσικά δεν είχε κανένα δικαίωμα να της επιβάλει καμία ποινή για αυτό. Καμία απολύτως ποινή εξάλλου ΔΕΝ μπορεί να επιβάλει κανείς σε οποιονδήποτε συμμετέχει σε νόμιμη απεργία, σε όποιον δηλαδή έχει υπογράψει και την Απεργία/Αποχή, είτε είναι διευθυντής, είτε νεοδιόριστος. Αυτό είναι απολύτως αυτονόητο και διευκρινίζεται ξεκάθαρα εξάλλου και σε όλες τις ανακοινώσεις ομοσπονδιών και σωματείων. Οποιαδήποτε ποινή αναγράφεται στις εγκυκλίους, είτε εκ του πονηρού εμπεριέχεται σε άρθρα γνωστών κυβερνητικών sites, αφορά μόνο την περίπτωση εκπαιδευτικών που παραλείψουν/αμελήσουν αυτό το καθήκον χωρίς να υπογράφουν την δήλωση απεργίας/αποχής, άρα ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ, καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών έχουν υπογράψει τη δήλωση Απεργίας/Αποχής.
Παρόλα αυτά σε μια παντελώς ακατανόητη κίνηση που μόνο ως κίνηση έκνομου, ακραίου εκφοβισμού μπορεί κανείς να εκλάβει, η περιφερειακή διεύθυνση Α/βαθμιας εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης καθαίρεσε προ ολίγων ημερών τη συγκεκριμένη υποδιευθύντρια. Αμέσως έγινε κυριολεκτικά χαμός. Καταγγέλθηκε η έλλειψη νομιμότητας της συγκεκριμένης απόφασης, κινητοποιήθηκαν συνδικαλιστικά όργανα, διερευνήθηκαν οι νομικές κινήσεις που μπορούσαν να γίνουν και τελικά η ίδια η περιφερειακή διεύθυνση Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης ανακάλεσε την καθαίρεση της συναδέλφου κυριολεκτικά σε χρόνο ρεκόρ, αυτοαναιρώντας προφανώς τον εαυτό της και επιστρέφοντας στο δρόμο της στοιχειώδους νομιμότητας, δίνοντας ένα ισχυρό μήνυμα σε όσους ενδεχομένως σκέφτονταν να προσφύγουν σε ανάλογες κινήσεις.
Δείτε την πράξη ανάκλησης εδώ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ
Καταγγελία Βίαιης Απαξιωτικής Συμπεριφοράς Αξιολογητή