Διαδικτυακό Σεμινάριο: “Ζητήματα διδασκαλίας της λογοτεχνίας στην Εκπαίδευση: ιδεολογία και διδακτικές εφαρμογές”
Διαδικτυακό Σεμινάριο: “Ζητήματα διδασκαλίας της λογοτεχνίας στην Εκπαίδευση: ιδεολογία και διδακτικές εφαρμογές”
Πρόσκληση σε διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς
Διαδικτυακό Επιμορφωτικό Σεμινάριο “Ζητήματα διδασκαλίας της λογοτεχνίας στην Εκπαίδευση: ιδεολογία και διδακτικές εφαρμογές” (για εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024, 10.00-13.00
Erasmus+ Οδηγός Προγράμματος 2023: Τι είναι το Erasmus+; Ποιοι είναι οι στόχοι ERASMUS+;
Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών του Α.Π.Θ. διοργανώνει το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024 από τις 10.00 έως τις 13.00 διαδικτυακό Επιμορφωτικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τίτλο “Ζητήματα διδασκαλίας της λογοτεχνίας στην Εκπαίδευση: ιδεολογία και διδακτικές εφαρμογές”.
Το Σεμινάριο διαρθρώνεται σε τέσσερις φάσεις ως εξής (συντονίστρια: Τασούλα Μαρκομιχελάκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Α.Π.Θ.):
1η φάση: παρουσίαση: «Ιδεολογική χρήση της λογοτεχνίας στην εκπαίδευση: ιστορική θεώρηση» (Λάμπρος Βαρελάς, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Α.Π.Θ.),
2η φάση: παρουσίαση: «Διδακτικές κατευθύνσεις στη λογοτεχνική εκπαίδευση στα ψηφιακά περιβάλλοντα» (Βασίλης Βασιλειάδης, Επίκουρος Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Α.Π.Θ.),
3η φάση: παρουσίαση: «Πρακτικές όψεις της αξιοποίησης ψηφιακών μέσων στη διδασκαλία» (Μαρία Ακριτίδου, Νεοελληνίστρια, Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Φιλολογίας, Α.Π.Θ.),
4η φάση: τοποθετήσεις εκπαιδευτικών και συζήτηση.
Η συμμετοχή στο Σεμινάριο προϋποθέτει την εγγραφή (κόστος: 10 ευρώ) των εκπαιδευτικών ως τις 20/2/2024 στον σύνδεσμο: https://shorturl.at/jswR3.
Ο σύνδεσμος για την παρακολούθηση του Σεμιναρίου μέσω της πλατφόρμας zoom θα σας αποσταλεί την παραμονή του Σεμιναρίου.
Μετά το τέλος του Σεμιναρίου θα χορηγηθεί Βεβαίωση Παρακολούθησης.