Υφυπουργός Παιδείας για | μόνιμους κοινωνικούς λειτουργούς / ψυχολόγους – “συμμορίες ανηλίκων” – παραβατικότητα και μεταφορά μαθητών ειδικών σχολείων
Η Υφυπουργός Παιδείας, Δόμνα Μιχαηλίδου, μίλησε για τις “συμμορίες ανηλίκων” και γενικότερα για τα περιστατικά εκφοβισμού στα σχολεία και την παραβατικότητα των ανηλίκων.
Υφυπουργός Παιδείας για | μόνιμους κοινωνικούς λειτουργούς / ψυχολόγους – “συμμορίες ανηλίκων” – παραβατικότητα και μεταφορά μαθητών ειδικών σχολείων
” Είμαστε όλοι ανήσυχοι. Ιδιαίτερα μετά την πανδημία, δημιουργήθηκαν πιο έντονες αντιδράσεις μεταξύ των παιδιών και καμία χώρα δεν έχει βρει λύση σε αυτό. Αυτό που εμείς κάνουμε είναι να εξετάζουμε τι κάνει η κάθε χώρα και να το υιοθετούμε. Οι άξονες είναι δύο, η πρόληψη και ο έλεγχος. Πρόληψη σημαίνει υποστήριξη. Ένας Οδηγός για | Πρώτες Βοήθειες Ψυχικής υγείας!!
Όπως είπε ο υφυπουργός Παιδείας, “πρέπει να εκπαιδεύσουμε τους εκπαιδευτικούς και πρέπει να κάνουμε ειδική εκπαίδευση με το τι πρέπει να γνωρίζουν. Διαθέτουμε ένα μάθημα που το ονομάζουμε “Εργαστήριο Δεξιοτήτων”, δίνοντας την ευκαιρία στον εκπαιδευτικό να καλλιεργήσει την ενσυναίσθηση. Παράλληλα, θέλουμε οι κοινωνικοί λειτουργοί να βλέπουν όλα τα παιδιά.
Θα πρέπει να είναι μια τακτική, οριζόντια διαδικασία. Ασφαλώς η ύπαρξη μόνιμων ψυχολόγων θα ήταν καλύτερη, αλλά για αρχή προσπαθούμε να καταφέρουμε να μη ζητάμε τη συγκατάθεση των γονέων, γιατί μερικές φορές ο γονιός μπορεί να είναι καταχρηστικός και να μην δίνει την άδεια”.
Επιπλέον, η Δόμνα Μιχαηλίδου ανέφερε ότι φέτος άρχισε να εφαρμόζεται η σύνδεση των παροχών με τη φοίτηση στο σχολείο, δηλαδή με το να στέλνουν οι γονείς τα παιδιά τους στο σχολείο. ” Επιθυμούμε να συνδέσουμε τα επιδόματα με τη σχολική βία. Από πέρυσι ξεκινήσαμε το σχολείο μου, όπου πιστεύουμε ότι θα βοηθήσει και στην παραβατικότητα”. Μεταφορά και κατάργηση αρμοδιοτήτων Σχολικών Επιτροπών / Προκαθορισμένη προκαταβολή στους διευθυντές των σχολείων
Όσον αφορά τη μεταφορά των μαθητών των ειδικών σχολείων, η οποία σε κάποιες περιοχές αντιμετωπίζει προβλήματα, η Δόμνα Μιχαηλίδου είπε ότι σε συνεργασία με την περιφέρεια, είναι ένα από τα προβλήματα που προσπαθούν να αντιμετωπίσουν.