50 χρόνια Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία – Συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους για τις υπέροχες γιορτές
50 χρόνια μετά το φως της νεότητας δείχνει το δρόμο, διαλύει τα σκοτάδια του φόβου, της καταπίεσης, του φασισμού.
50 χρόνια μετά τα συνθήματα είναι ακόμη επίκαιρα. Για το ψωμί που μας το κόβουνε, την παιδεία που μας ριμάξανε και την ελευθερία που κερδίσαμε και θα τη διατηρήσουμε μόνο με αγώνα.
50 χρονια μετά οι εκπαιδευτικοί στόλισαν ξανά τα σχολεία με γαρύφαλλα και ετοίμασαν φανταστικες γιορτές με πολύ μεράκι.
Για κάποιους νέους που τους έλεγαν αλήτες… Για αυτόν που ήταν 19 και αυτή 73 και να που ερωτεύτηκε κάποια χρονολογία κι ο έρωτας κρατάει για καιρό… Για όλους όσους οι πίσω τους Νοέμβρηδες δεν τους βάρυναν την πλάτη… Για όσους συνεχίζουν να τραγουδάνε “σιγα μη κλάψω σιγα μη φοβηθώ” ….Χρόνια Πολλά Συνάδελφοι!