ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΦΕΡΟΜΕΝΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ / ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ: «Η ΓΡΑΜΜΗ ELIZA 10454 ΣΥΖΗΤΑ ΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣ: ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΦΕΡΟΜΕΝΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ»
Το Περιφερειακό Τμήμα Δυτικής Ελλάδας του Συνδέσμου Κοινωνικών Λειτουργών Ελλάδος και η Εταιρεία Κατά της Κακοποίησης του Παιδιού «Ελίζα», σας προσκαλούν τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023 και ώρες 16:30-18:30 σε διαδικτυακό σεμινάριο εκπαίδευσης κοινωνικών λειτουργών με θέμα: «Η γραμμή Eliza 10454 συζητά με Κοινωνικούς Λειτουργούς: Πώς αναγνωρίζω ένα περιστατικό φερόμενης κακοποίησης παιδιού και πώς το διαχειρίζομαι». Ένας Οδηγός για | Πρώτες Βοήθειες Ψυχικής υγείας!!
Η θεματολογία του σεμιναρίου περιλαμβάνει: τις μορφές της κακοποίησης και παραμέλησης, ενδείξεις που μπορεί να εντοπίσει ο επαγγελματίας κατά την επαφή του με την οικογένεια και το παιδί, το νομικό πλαίσιο και το ρόλο του επαγγελματία για τη διαχείριση των περιστατικών παιδικής προστασίας. Παράλληλα, θα δοθεί έμφαση σε καλές πρακτικές, απορίες, ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών, με σκοπό τη διαδραστική και βιωματική αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων. ΟΔΗΓΟΣ: Το έργο του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) στην Ειδική και Γενική Εκπαίδευση
Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης
Για τη συμμετοχή στο σεμινάριο απαιτείται προεγγραφή μέσω του συνδέσμου:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMpf-ygrDgvHNIM9kGydlOddoB4VIJgXH_c
Με εκτίμηση,
Εκ του Περιφερειακού Συμβουλίου
Π.Τ. Δυτικής Ελλάδας ΣΚΛΕ