Ντροπή / Ακόμη περιμένουμε την παρέμβαση του ΥΠΑΙΘΑ για τους εκπαιδευτικούς από τη Θεσσαλία που πρέπει να αναλάβουν υπηρεσία αύριο
Ντροπή: Ακόμη περιμένουμε την παρέμβαση του ΥΠΑΙΘΑ για τους συνάδελφους από τη Θεσσαλία που πρέπει να αναλάβουν υπηρεσία τη Δευτέρα!
Είναι αυτονόητη ανάγκη να γίνει άμεση παρέμβαση από το ΥΠΑΙΘΑ για τους αναπληρωτές από Θεσσαλία που πρέπει να αναλάβουν υπηρεσία αύριο στην άλλη άκρη της Ελλάδας
Οι αναπληρωτές που ζουν μόνιμα στη Θεσσαλία και έχουν τοποθετηθεί σε άλλες περιφέρειες είναι απελπισμένοι. Είναι ανέφικτο να μετακινηθούν. Τα σπίτια τους έχουν πλημμυρίσει. Εχουν χάσει περιουσίες. Για την ώρα ωστόσο, δεν υπάρχει καμία κεντρική απόφαση που να τους δίνει έστω λίγο χρόνο.
Η κατάσταση είναι πραγματικά τραγική και οι αναπληρωτές της περιοχής εκτός από τη ολοκληρωτική καταστροφή γύρω τους, έχουν να αγωνιούν και για την ανάληψη υπηρεσίας τους. Υπάρχουν αναφορές συναδέλφων που ζήτησαν από οχήματα του στρατού να τους βγάλουν από τα πλημμυρισμένα χωριά τους, για να φτάσουν όπως όπως σε ένα ΚΤΕΛ ή ένα τρένο και να αναχωρήσουν για τον τρόπο τοποθέτησής τους, με ελάχιστα στεγνά ρούχα μαζί τους.
Ο αδερφός μου με βάρκα σώζει ηλικιωμένους και εγώ πρέπει κάπως να αναλάβω υπηρεσία ως αναπληρώτρια
Παρόλα αυτά ακόμα αγνοείται η παρέμβαση του Υπουργείου Παιδείας!
Είναι κρίμα που κανείς από τη διοικητική ιεραρχία και την πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΙΘΑ δεν έχει αναλάβει ακόμα πρωτοβουλία, ώστε να ανακουφίσει έστω και για λίγο τους πληττόμενους αυτούς ανθρώπους. Το λιγότερο που η πολιτεία πρέπει να κάνει ΑΜΕΣΑ, είναι να μεριμνήσει, ώστε οι αναπληρωτές από τη Θεσσαλία να αναλάβουν υπηρεσία όταν η κατάσταση το επιτρέψει.
Πραγματικό μήνυμα συναδέλφου για την κατάσταση:
«Το υπουργείο πως ακριβώς περιμένει οι αναπληρωτές από Θεσσαλία να αναλάβουν υπηρεσία αύριο; Ντροπή και αίσχος ακόμα μια φορά!!! Έχουν χαθεί ζωές και περιουσίες. Στη Λάρισα που ζούμε το φαινόμενο είναι σε εξέλιξη δεν ξέρουμε τι θα γίνει με τα σπίτια μας, με τις οικογένειες μας. Οι περισσότεροι δρόμοι είναι κλειστοί. Τι ακριβώς περιμένουν;;»
Ακόμη όπως ενημερωθήκαμε, υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν έρθει από την άλλη άκρη της Ελλάδας (Ρόδο κτλ.), και έχουν τοποθετηθεί στη Θεσσαλία, είχαν κλείσει σπίτι στη Φαρκαδώνα κάποιοι από αυτούς (τα πράγματα τους καταστράφηκαν) και είναι αποκλεισμένοι στη Λάρισα τρεις μέρες τώρα πηγαίνοντας από Airbnb σε Airbnb, τα λεφτά τελειώνουν οπως μας αναφέρουν!!
Και όπως έχουμε ξαναγράψει, μια παράταση δεν είναι αρκετή. Πολυεπίπεδη στήριξη από παντού χρειάζεται, πρώτα από την πολιτεία, μετά από τα εκπαιδευτικά σωματεία και από όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς…