Άμεσες ενέργειες των Διευθύνσεων Δ.Ε. Α’ Αθήνας και Πειραιά για τη διερεύνηση των χθεσινών καταγγελιών της ΟΙΕΛΕ
Άμεσες ενέργειες των Διευθύνσεων Δ.Ε. Α’ Αθήνας και Πειραιά για τη διερεύνηση των καταγγελιών της ΟΙΕΛΕ
Άμεση ήταν η αντίδραση των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας και Πειραιά στις καταγγελίες της ΟΙΕΛΕ σχετικά με εκπαιδευτικούς που φέρονται να έχουν παρενοχλήσει μαθητές/μαθήτριές τους. Νέα Έκθεση ΟΗΕ / Στερεότυπα “ριζωμένα” στην κοινωνία για τη βία κατά των γυναικών!!
Η Διεύθυνση Δ.Ε. Α’ Αθήνας ενημέρωσε εγγράφως την ΟΙΕΛΕ για τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης για την υπόθεση εκπαιδευτικού σε φροντιστήριο της περιοχής του Ζωγράφου που διέρρεε φωτογραφίες και βίντεο μαθητών και μαθητριών του στο διαδίκτυο, διανθίζοντάς τα μάλιστα με χυδαία και σεξιστικά σχόλια. Συμβουλές SaferInternet4Kids / Επικίνδυνες διαδικτυακές φιλίες!
Επίσης, σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Πρόεδρο της ΟΙΕΛΕ Γ. Χριστόπουλο, ο Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά κ. Αναστασόπουλος διαβεβαίωσε ότι έχει ήδη προχωρήσει σε ενέργειες διερεύνησης περιστατικών σεξουαλικής παρενόχλησης μαθητριών με πρωταγωνιστή εκπαιδευτικό ιδιωτικού σχολείου της περιοχής και ότι άμεσα ξεκινά η διενέργεια ΕΔΕ.
Θα παρακολουθούμε στενά τις δύο αυτές υποθέσεις, αναμένοντας τα πορίσματα των ελέγχων. Η ασφάλεια και η ψυχική υγεία των παιδιών μας είναι η βασική μας προτεραιότητα.