Αποτροπή της αξιολόγησης & στο Δημοτικό Σχολείο Αργυράδων Κέρκυρας!
Όπως αναφέρει σε δημοσίευση του ο πρόεδρος συλλόγου ΣΕΠΕ Κέρκυρας Αντώνης Κουρσαρης:
Συγκέντρωση για την αποτροπή της αξιολόγησης στο Δημοτικό Σχολείο Αργυράδων Κέρκυρας
Ανεπιθύμητοι οι επιθεωρητές της Κεραμέως!
Η επιθεωρήτρια δεν κατάφερε να προχωρήσει τη διαδικασία, με τους νεοδιόριστους/ες μάχιμους εκπαιδευτικούς της τάξης και μαζικά τον σύλλογο διδασκόντων να παίρνουν θέση υπέρ της απεργίας-αποχής κάνοντας μαζικά στάση εργασίας!
Η κυβέρνηση της ΝΔ αντιμετωπίζει τον σχολικό σύμβουλο ως απλό εντολοδόχο επιθεωρητή που έχει αποκλειστικά μια αποστολή, να επιβάλλει την αντιδημοκρατική και αντιεπιστημονική ατομική αξιολόγηση , όπως αυτή περιγράφεται στον ν. 4823/21. Ενδεικτικές είναι οι πανηγυρικές δηλώσεις της ηγεσίας του υπουργείου παιδείας για αξιολόγηση των εκπαιδευτικών πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια!
Συνεχίζουμε αποφασιστικά σε κάθε σχολείο τον αγώνα της ακύρωσης της αξιολόγησης μαζί με τον Σύλλογο. Ο ΣΕΠΕ και η ΕΛΜΕ Κέρκυρας θα σταματούν κάθε προσπάθεια κατηγοριοποίησης των σχολείων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών.
![Αποτροπή της αξιολόγησης & στο Δημοτικό Σχολείο Αργυράδων Κέρκυρας! 2 339862508 993831168689908 8500228478609185869 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2023/04/339862508_993831168689908_8500228478609185869_n-1024x766.jpg)
Κανένας μόνος /καμία μόνη!
Τρέχοντας θα φεύγουν οι νεοφιλελεύθεροι εισβολείς από τα σχολεία μας! Δεν θα επιτρέψουμε την ιδιωτικοποίηση και τη λειτουργία του δημόσιου σχολείου με τους όρους της αγοράς… το κέρδος, τον ανταγωνισμό, την κατηγοριοποίηση με εκπαιδευτικούς χειραγωγούμενους και φοβισμένους!
Η αξιολόγηση δεν θα περάσει!
Η ακώλυτη μονιμοποίηση όλων των νεοδιόριστων συναδέλφων θα επιβληθεί από τους μαζικούς αγώνες του εκπαιδευτικού κινήματος!
Ο αγώνας αυτός συνεχίζεται!