Κλείνει το τμήμα υποδοχής επειδή δεν είχε στελεχωθεί με εκπ/κο πλήρους ωραρίου – Αντιδράσεις από γονείς και εκπαιδευτικούς
Οι προσλήψεις “μειωμένου ωραρίου” οδηγούν σε αδιέξοδο πολλές φορές, όπως αποδεικνύεται πάλι στην περίπτωση του Καματερού! Δημοσιεύουμε κείμενο διαμαρτυρίας που μας έστειλαν σχετικά με τον τερματισμό λειτουργίας του τμήματος υποδοχής στο 1ο Γυμνάσιο Καματερού:
Σε σχολείο της Γ’ Αθήνας κλείνει μεσούσης της χρονιάς το Τμήμα Υποδοχής Μεταναστών & Προσφύγων, το οποίο φιλοξενούσε ενδεικτικά μαθητές από Ουκρανία, Συρία, Ινδία κ.ά.
Ο λόγος είναι ότι, στην μέση της χρονιάς κάλεσαν την εκπαιδευτικό με πλήρες ωράριο σε άλλο σχολείο, αφού έως τώρα ήταν με πρόσληψη μειωμένου ωραρίου. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων ζητούν να μην κλείσει το Τμήμα Υποδοχής. Έχουν σταλεί ήδη κείμενο διαμαρτυρίας στη διεύθυνση Γ Αθήνας και αναμένονται περαιτέρω κινήσεις από τους γονείς.
Έχουμε λοιπόν άλλη μια περίπτωση που αποδεικνύει τον προβληματικό θεσμό του εκπαιδευτικού μειωμένου ωραρίου ο οποίος εκτός από το ότι εισάγει εργασιακές συνθήκες γαλέρας για τους εργαζομένους, διαλύει συγχρόνως και τη λειτουργία της δημόσιας εκπαίδευσης. Κάποια στιγμή αυτή η κατάσταση πρέπει επιτέλους να σταματήσει.
Οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί στο Καματερό αλλά και παντού απαιτούν να λειτουργεί το τμήμα υποδοχής τους με το εκπαιδευτικό του.
Εκδόθηκαν οι Προκηρύξεις ΑΣΕΠ 1ΓΕ/2023 & 2ΓΕ/2023 – Υποβολή των αιτήσεων στις 7 Μαρτίου
Το gov.gr – Τώρα και στο Viber