ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτ. Ελλάδας «Ο ρόλος του Ενδοσχολικού Συντονιστή στην εκπαιδευτική διαδικασία”
Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε επιμορφωτικό σεμινάριο του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτ. Ελλάδας «Ο ρόλος του Ενδοσχολικού Συντονιστή στην εκπαιδευτική διαδικασία” καθώς και πίνακα με τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς στο σεμινάριο /εργαστήριο που θα υλοποιηθεί την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2023 .
Το ΠΕΚΕΣ Δυτ. Ελλάδας απευθύνει πρόσκληση ενδιαφέροντος στους/στις εκπαιδευτικούς σχολικών μονάδων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, για συμμετοχή σε εξ αποστάσεως επιμορφωτικά προαιρετικά σεμινάρια/εργαστήρια με θέμα «Ο ρόλος του Ενδοσχολικού Συντονιστή στην εκπαιδευτική διαδικασία», τα οποία θα υλοποιηθούν ως εξής:
Α. την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2023, ώρες 17:30-20:00, για εκπαιδευτικούς της Β/θμιας εκπαίδευσης, Τμήμα 2 – Β/θμιας εκπαίδευσης (Επιμορφωτές: Αντωνοπούλου Ζωή, Γεωργακοπούλου Άννα και Παπαδούρης Παναγιώτης) στην αίθουσα: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/anngeorgak
Β. την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2023, ώρες 18:00-20:30, για εκπαιδευτικούς της Α/θμιας εκπαίδευσης, Τμήμα 2 – Α/θμιας εκπαίδευσης (Επιμορφωτές: Νικολακοπούλου Κατερίνα, Γκουρνέλου Αδαμαντία και Παπαδούρης Παναγιώτης) στην αίθουσα: https://minedu-primary.webex.com/meet/katnikolak
Γ. την Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2023, ώρες 17:30-20:00, για εκπαιδευτικούς της Α/θμιας εκπαίδευσης, Τμήμα 3 – Α/θμιας εκπαίδευσης (Επιμορφωτές: Φελούκα Βασιλική, Βαλμάς Θεοφάνης και Παπαδούρης Παναγιώτης) στην αίθουσα: https://minedu-primary.webex.com/meet/vasfelouka
Δ. την Τετάρτη, 01 Μαρτίου 2023, ώρες 17:30-20:00, για τους εκπαιδευτικούς της Β/θμιας εκπαίδευσης, Τμήμα 3 – Β/θμιας εκπαίδευσης (Επιμορφωτές: Κωσταρά Ευφροσύνη, Καραλή Βασιλική και Παπαδούρης Παναγιώτης) στην αίθουσα: https://minedu-secondary.webex.com/meet/papadakis
Το σεμινάριο απευθύνεται στους/στις εκπαιδευτικούς που έχουν οριστεί Ενδοσχολικοί Συντονιστές για το σχολικό έτος 2022-2023 και στους/στις Διευθυντές/ντριες και Υποδιευθυντές/-ντριες σχολικών μονάδων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης της περιοχής ευθύνης του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτ. Ελλάδας, οι οποίοι είχαν κάνει αίτηση να συμμετάσχουν και βρίσκονται στους ακόλουθους πίνακες αποδεκτών .
Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί σύμφωνα με το μοντέλο της ανεστραμμένης τάξης και για το λόγο αυτό θα πρέπει οι επιμορφούμενοι να έχουν δει εκ των προτέρων το βίντεο 15΄ (Π. Παπαδούρης – Ο ρόλος του Ενδοσχολικού Συντονιστή – Θεωρητικό Πλαίσιο (video) https://youtu.be/jJtyhHZc0Yk ) και να έχουν σημειώσει τυχόν απορίες, ώστε να μην δαπανηθεί χρόνος στο θεωρητικό πλαίσιο, αλλά να αξιοποιηθεί στο βιωματικό εργαστήριο.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο ιστολόγιο του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας https://blogs.sch.gr/pekesde/archives/3431