Ακούει κανείς: Το παιδί μου κινδυνεύει χωρίς σχ. νοσηλευτή – Αφήνω τη δουλειά μου και πάω σχολείο μαζί του..
Ενω το σύνθημα των ημερών ειναι ψωμι παιδεία ελευθερία , δε θα αναφερθούμε στην ελευθερία και στο ψωμί που όλοι αντιλαμβάνονται τι συμβαίνει καθημερινά γυρω τους, αλλα θα αναφερθούμε στο κομμάτι της παιδείας και ειδικά σε ενα μήνυμα που λάβαμε χθες απο μια μητέρα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν λόγω ανικανότητας ή συνεχούς αδιαφορίας του ΥΠΑΙΘ, όχι απέναντι στους εκπαιδευτικούς, αλλά απέναντι στους γονείς που τους αναγκάζουν να παρατάνε τις δουλειές τους για να καλύψουν βασικές ανάγκες παιδείας των παιδιών τους!!
Που είναι το κράτος άραγε και πως αντιλαμβάνεται την παιδεία συνολικά και ολιστικά!!
Σας παραθετω το μηνυμα οπως μας εσταλη:
“Καλησπερα σας!! Σας ενημερωνω οτι και σχεδον ενα μηνα η σχολικη νοσηλευτρια της κορης μου ελαβε αδεια εγκυμοσύνης.
Εκτοτε η 6 χρονη θυγατερα μου που πασχει απο Διαβητη 1 πηγαινει στο σχολειο της διχως να εχει την απαραιτητη προστασια για την υγεια της.
Αναγκαζομαι εγω και ο σύζυγος μου να κατασκηνωνουμε εξω απο τον αυλειο χωρο του σχολειου καθ’ υποδειξη της παιδοενδοκρινολογου ιατρου της, ωστε να παρεμβουμε αν χρειαστει.
Εχουμε αφησει πισω ολες τις δουλειές μας και ασχολουμαστε μονο με αυτο που η Πολιτεια εχει καθηκον να καλυψει.
Αν αυτη ειναι λυση σε μια πολιτισμενη χωρα, τοτε λυπαμαι που εγινα μητερα τρεις φορες.
Σας γνωστοποιω επισης οτι αυτο που βιωνω, το νοιωθουν καλα στο πετσι τους ακομη 12 οικογενειες στην Πελλα οπου διαμενουμε.
Παρα τις εγκαιρες οχλησεις μας προς την Διευθυνση Α θμιας Πελλας, το Υπουργειο Παιδείας και το πολιτικο γραφειο της Υπουργου το μονο που διαπιστωσαμε ειναι πληρη αδιαφορία και βαρυθυμια απο ολους.
Σας ευχαριστουμε θερμα για την ενημερωση που μας παρεχετε.”