ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο)
Ο περιβόητος και τελικά πλήρως αποτυχημένος «πολιτικός» σχεδιασμός της χειρότερης δημοτικής αρχής που είχαμε ποτέ για τις ανάγκες της δίχρονης προσχολικής αγωγής & εκπαίδευσης έχει ως αποτέλεσμα:
-Το στοίβαγμα των παιδιών στα ΠΡΟΚΑΤ δίπλα στα Λύκεια μακριά από τα σπίτια τους. Οι προκατασκευασμένες αίθουσες στον χώρο των Λυκείων δημιουργούν και οξύτατο κυκλοφοριακό πρόβλημα στην καρδιά της πόλης, καθώς δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος να σταθμεύουν εκατοντάδες γονείς καθημερινά για να αφήνουν ή να παραλαμβάνουν τα νήπια και προνήπια. Υπενθυμίζουμε ότι στον ίδιο χώρο λειτουργεί ήδη παιδικός σταθμός!
-Τη μίσθωση 2 αιθουσών από τις 6 Ιουλίου 2022 ως υποτιθέμενο παράρτημα του 9ου Νηπιαγωγείου χωρίς όμως να υπάρχουν μαθητές να φοιτήσουν! Παρόλο που οι εγγραφές με βάση την κείμενη νομοθεσία πραγματοποιούνται την Άνοιξη και παρόλο που είχε ολοκληρωθεί η χωροταξική κατανομή των μαθητών από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η δημοτική αρχή προχώρησε στη μίσθωση των αιθουσών χωρίς να ουσιαστικά να καλύπτουν καμία υπάρχουσα ανάγκη!
-Το 8ο Νηπιαγωγείο μόνο κατ’ όνομα να ονομάζεται Μαντουκίου καθώς λειτουργεί στα κοντέινερ στα Γενικά Λύκεια εκτός των γεωγραφικών ορίων της περιοχής του Μαντουκίου, ενώ η πρόθεση της Εντεταλμένης για ζητήματα Παιδείας να στείλει τους μισούς μαθητές του στο παράρτημα του 9ου μόνο περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει. Επιπρόσθετα, το 12ο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας είναι το μοναδικό σχολείο του ελλαδικού χώρου το οποίο στεγάζεται σε κοντέινερ και η έδρα (εδώ και 12 χρόνια στον αύλειο χώρο του 12 δημοτικού σχολείου) και το παράρτημα (στον χώρο των Γενικών Λυκείων) μακριά από την περιοχή που εξυπηρετεί.
-Την τοποθέτηση ΠΡΟΚΑΤ στον αύλειο χώρο του Δ.Σ. Σπαρτύλα χωρίς φυσικά να εξυπηρετεί τις ανάγκες της προσχολικής αγωγής (αληθεύει ότι η χρηματοδότησή του ήταν από το κονδύλι για τις ανάγκες της δίχρονης προσχολικής αγωγής και επομένως η προμήθεια είναι μη νόμιμη;) Μάλιστα η δημοτική αρχή κατεδάφισε αυθαίρετα τις τουαλέτες των μαθητών και εδώ και 2 χρόνια έχουν τοποθετηθεί εξωτερικές χημικές τουαλέτες συνδεμένες με το αποχετευτικό δίκτυο!