Δεν δίνονται όλα τα κενά στους Αναπληρωτές – Μπάχαλο στη διαδικασία τοποθετήσεων
Σήμερα 2/9 άνοιξε η πλατφόρμα για να δηλώσουν σχολεία οι νεοπροσληφθέντες αναπληρωτές εκπαιδευτικοί.
Δυστυχώς οι συνάδελφοι διαπίστωσαν ότι τους δίνονται πολύ λιγότερα κενά από αυτά που πραγματικά υπάρχουν στην περιοχή τους. Ολόκληρα σχολεία ή ομάδες σχολείων με επιβεβαιωμένες ανάγκες, απουσιάζουν από τα διαθέσιμα προς δήλωση κενά στο σύστημα!
Το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται κυρίως στις ειδικότητες.
Όπως μάθαμε αυτό συμβαίνει καθώς ενώ οι διευθύνσεις είχαν ζητήσει όλα τα πακέτα για όλες τις ειδικότητες, το υπουργείο προσέλαβε λιγότερους αναπληρωτές. Το σύστημα δε, τώρα δεν επιτρέπει στις διευθύνσεις εκπ/σης να ανεβάσουν όλα τα “πακέτα”(ομάδες σχολείων/κενα), αλλά δέχεται μόνο τόσα όσα και οι προσληφθέντες σε κάθε ειδικότητα.
Για παράδειμα στους ΠΕ08 σε συγκεκριμενη περιοχή ζητουσαν 37 άτομα και προσλήφθηκαν 25, η διεύθυνση μπορεί να δηλώσει στο σύστημα 25 κενά.
Επομένως κάθε διεύθυνση καλείται να “κόψει” κάποια κενά και να προτεραιοποιήσει τις ανάγκες της. Συνήθως επιλέγουν να δώσουν μία ειδικότητα σε κάποια σχολεία και στα υπόλοιπα την άλλη σε μια προσπάθεια “ισοκατανομής”, με αποτέλεσμα να εμφανίζονται σχολεία χωρίς καθόλου Θεατρολόγο πχ και άλλα χωρίς Εικαστικό ή Μουσικό.
Για την ώρα τα χέρια των διευθύνσεων είναι δεμένα και απλά λένε ότι δεν μπορούν να ανεβάσουν όλα τα κενά.
Στις 12/9 θα γίνει εκ νέου δήλωση εναπομείναντων κενών από τις διευθύνσεις εκπ/σης όπου μαζί με τα κενά για το διευρυμένο ολοήμερο θα δηλωθούν και όσα κενά ειδικοτήτων έχουν απομείνει για να καλυφθούν στη Β φάση. Φυσικά η διαδικασία αυτή είναι πέρα για πέρα άδικη για τους συναδέλφους.
Το υπουργείο οφείλει να τροποποιήσει/διορθώσει την πλατφόρμα του χθες(! ), ώστε να δέχεται όλα τα διαθέσιμα κενά και μέχρι να γίνει αυτό πρέπει να δοθεί παντού βελτίωση θέσης στους ανθρώπους που θα τοποθετηθούν τώρα υπό αυτες τις συνθήκες. Το πιο σωστό φυσικα θα ήταν να παγώσει η διαδικασία μέσω οπσυδ μέχρι να διορθωθεί η δυσλειτουργία αυτή και να κάνουν οι αναπληρωτες δηλώσεις προτιμήσεων στις διευθύνσεις τους στη βαση όλων των κενών.
Οπσυδ και υπουργείο οφείλουν να δώσουν άμεσα λύση!
Τέλος να αναφέρουμε ότι κάποιες διευθύνσεις δίνουν κενά και του νέου διευρυμένου ολοήμερου προγράμματος, χωρίς ωστόσο να το επισημαίνουν.