Ανακοίνωση ΠΕΑΔ για τους επικείμενους διορισμούς
➡️Να προσθέσω οτι στο e-wall πιστεύουμε μαζί με τον αριθμό που θα πρέπει να ξεπερνάει τους ➡️”10.300″ για να καλυφθούν βασικές ανάγκες όλων των ειδικοτήτων, θα πρέπει να έχουμε και ➡️σύσταση νέων οργανικών, αν δεν εχει ήδη 📎ξεκινήσει η διαδικασία σύστασης σε συγκεκριμένες ειδικότητες… ✅ Όλη η εκπαιδευτική κοινότητα Α/βθμια και Δ/θμια υπηρετεί με υψηλές εκπαιδευτικές προδιαγραφές!!… Καμία υπουργός δε μας κάνει χάρη, είναι επιτακτικό και αναγκαίο να καλυφθούν όλα τα οργανικά κενά, ακόμη και αυτά που κρύβουν τεχνηέντως!!!
ΠΕΑΔ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
Δελτίο Τύπου
Το σύνολο των εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αναμένει τους επικείμενους διορισμούς και προσδοκεί το νούμερο και η κατανομή να δικαιώσει και να ανταμείψει τους κόπους που έχουν καταβάλει τα τελευταία έτη.
Η ΠΕΑΔ καλεί την υπουργό να αναγνωρίσει ότι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση υπηρετεί με υψηλές εκπαιδευτικές προδιαγραφές το σύνολο του μαθητικού πληθυσμού που προετοιμάζεται για την τράπεζα θεμάτων ( τον επόμενο χρόνο θα υπάρξει τράπεζα θεμάτων και στην Γ Λυκείου ) και για τις πανελλαδικές εξετάσεις.
Άλλωστε η παρατεταμένη οικονομική κρίση στην χώρα μας είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα έντονο δημογραφικό πρόβλημα το οποίο εξελίσσεται σε βραδυφλεγή βόμβα. Το γεγονός αυτό αποτύπωσε και η υπουργός σε πρόσφατη δήλωσή της καθώς υπογράμμισε ότι ο μαθητικός πληθυσμός της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης τη δεδομένη στιγμή υπόκεινται σε μείωση της τάξης του 16,5 έως 17 %
Θα ήταν λοιπόν εσφαλμένη πολιτική κίνηση να ξεκινήσει η επόμενη χρονιά με σοβαρά ελλείματα εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γεγονός που θα οδηγήσει σε κρίση τους θεσμούς της εκπαίδευσης και της ευρύτερης κοινωνίας
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ.