Ενημέρωση προέδρου ΑΣΕΠ για πίνακες ΕΑΕ – Επιστολή εκπαιδευτικών ΕΑΕ για τήρηση των χρονοδιαγραμμάτων
Σε ανάρτησή του στα κοινωνικά δίκτυα ο Πρόεδρος του ΑΣΕΠ Θανάσης Παπαϊωάννου αναφέρει:
Επειδή γίνομαι δέκτης της αγωνίας πολλών υποψηφίων για την Ειδική Εκπαίδευση (80.000 αιτήσεις έναντι μόλις 45.000 πριν δύο χρόνια) για έγκαιρη έκδοση των αποτελεσμάτων θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι, σε αυτή τη φάση, το έργο γίνεται (όπως προβλέπεται) από τις περιφερειακές διευθύνσεις του Υπουργείου Παιδείας.
Η εμπλοκή του ΑΣΕΠ αναμένεται να ξαναρχίσει περί τα τέλη Ιουνίου ή αρχές Ιουλίου. Και φυσικά, οι εργαζόμενοι τόσο στο Παιδείας όσο και στο ΑΣΕΠ έχουν επίγνωση της ανάγκης για ταχύτητα η οποία πρέπει να συνδυασθεί με ορθότητα των αποτελεσμάτων.
https://e-wall.net/2022/05/27/20250/
Ακολουθεί η επιστολή των εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής (ΕΑΕ)
”Αξιότιμη κ. Κεραμέως,
Αξιότιμε κ. Πρωθυπουργέ
Ο κλάδος της ειδικής αγωγής τα τελευταία χρόνια έχει μόνο καθοδική πορεία.
Οι ελλείψεις των εκπαιδευτικών την φετινή χρονιά αποτέλεσαν ρεκόρ.
Η ίδρυση των τμημάτων ένταξης δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Γονείς και εκπαιδευτικοί βρισκόμαστε σε απόγνωση.
Δυστυχώς η τήρηση της υπόσχεσης να ανοίξουν οι πίνακες όπως προβλέπει ο νόμος δεν αποτελεί κανένα καθησυχασμό διότι εάν δεν βγουν οι προσωρινοί τον Αύγουστο, όλοι μας θα χάσουμε άλλη μια χρονιά.
Υπάρχει μεγάλη αγωνία δεδομένων των 80.000 αιτήσεων προς αξιολόγηση.
Παρακαλούμε την τήρηση του χρονοδιαγράμματος, την ίδρυση των απαιτούμενων τμημάτων ένταξης όπως προβλέπεται, την κάλυψη των απαιτούμενων θέσεων έτσι ώστε να μην επαναληφθούν τα ίδια λάθη που οδήγησαν πολλές οικογένειες σε αδιέξοδο.
Με εκτίμηση, Εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής