Τριπλό έμφραγμα, εντατική και του κόβουν την αναρρωτική άδεια!
Άνθρωποι που αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρές ασθένειες, μαθαίνουν έκπληκτοι καθημερινά ότι δεν εγκρίνεται η άδεια τους από τις υγειονομικές επιτροπές, παρόλο που έχουν όλα τα απαραίτητα τεκμήρια, έγγραφα και ιατρικές βεβαιώσεις. Οι ίδιοι οι θεράποντες γιατροί των συναδέλφων, δεν μπορούν να πιστέψουν πως δεν εγκρίνονται οι άδειες που συστήνουν.
Τελευταίο περιστατικό-απόλυτα επιβεβαιωμένο- είναι αυτό με συνάδελφο καρδιοπαθή που μετά από πολύ σοβαρό έμφραγμα, νοσηλεύτηκε στην εντατική. Μετά την αίσια έκβαση της περιπέτειάς του, οι θεράποντες ιατροί δημοσίου και ιδιωτικού τομέα του “έγραψαν” την απαραίτητη για την αποθεραπεία του αναρρωτική άδεια. Ο συνάδελφος προσκόμισε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την πολύ σοβαρή κατάστασή του. Παρόλα αυτά και προς έκπληξη των προσωπικών ιατρών του, το μεγαλύτερο μέρος της άδειας δεν εγκρίθηκε! Όμως η περίπτωση αυτή δεν είναι ούτε τυχαία, ούτε μεμονωμένη!
Το θέμα αναδείχτηκε πρώτα σε άλλη περιοχή από αυτή του παραπάνω συναδέλφου, από το σύλλογο εκπ/κων Αμαρουσίου που με ανακοίνωσή του στις 3/2/2022 διαμαρτύρεται για το ζήτημα των πολλών αναρρωτικών αδειών που περικόπτονται, παρά την ύπαρξη ιατρικών βεβαιώσεων και εξετάσεων που τις καθιστούν απαραίτητες
Φυσικά δεν εισακούστηκε και επανήλθε στις 18/2 με νέα διαμαρτυρία και κινητοποίηση στη διεύθυνση εκπ/σης ΄Β Αθήνας και την Αντιπεριφέρεια Αττικής(Βόρειου τομέα)
Εκεί τονίζει ότι οι περικοπές αδειών είναι αδικαιολόγητες, παράνομες και παράτυπες, ενώ γίνονται από την Α/βάθμια υγειονομική επιτροπή κατόπιν εντολών από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου παιδείας. Ακόμη σημειώνει ότι «Η επιστήμη και όχι η πολιτική σκοπιμότητα οφείλουν να αποφαίνονται για τις ιατρικές ανάγκες χορήγησης αναρρωτικών αδειών για τους εργαζόμενους εκπαιδευτικούς».
Είναι δυνατόν εν έτη 2022 να τυραννιούνται βαριά ασθενείς συνάδελφοι, επωμιζόμενοι ένα τεράστιο επιπρόσθετο άγχος που επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την υγειά τους; Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό; Για να στείλουν μήνυμα ότι κόβονται όλες οι άδειες και να περιορίσουν έτσι τα μελλοντικά αιτήματα; Αυτός είναι άραγε ο σχεδιασμός; Να συγκρατηθούν όπως-όπως τα κενά με κόψιμο αναρρωτικών αδειών σε ανθρώπους που κόντεψαν να πεθάνουν; Τι θα γίνει αν αυτή η στάση αποβεί μοιραία για την υγεία κάποιων; Ποιος θα έχει τότε την ευθύνη;