Πρόεδρος συλλόγου Θεοτοκόπουλος- Ηρακλείου: Εγκρίνονται οι άδειες ανατροφής για τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς
Με ανακοίνωση του στα κοινωνικά δίκτυα ο Πρόεδρος συλλόγου Θεοτοκόπουλος Γιώργος Μακράκης γνωστοποίησε την πρόθεση της διεύθυνσης Ηρακλείου να εγκρίνει τις αδειες ανατροφής χωρίς να περιμένει διευκρινιστική από το υπαιθ, αναμένουμε ανάλογες κινήσεις και από τις υπόλοιπες διευθύνσεις.
Η συλλογική διεκδίκηση φέρνει αποτελέσματα
Εγκρίνονται οι άδειες ανατροφής για τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς
Τη Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε Παράσταση Διαμαρτυρίας στη Διεύθυνση Π.Ε. Ηρακλείου, από τους Συλλόγους Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Δ. Θεοτοκόπουλος» και «Φαιστός», για το ζήτημα των αδειών ανατροφής,
Με οδηγό την απόφαση του ΣτΕ που ακύρωσε την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και ταυτόχρονα, λαμβάνοντας υπόψη το απαράδεκτο έγγραφο της Γεν. Διευθύντριας Εκπαιδευτικού Προσωπικού Π.Ε. και Δ.Ε., το οποίο δεν επίλυε τα ανακύψαντα ζητήματα, οι Σύλλογοι Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Δ. Θεοτοκόπουλος» και «Φαιστός» με θεσμικές και κινηματικές παρεμβάσεις πιέσαμε τη Διεύθυνση Π.Ε. Ν. Ηρακλείου να προχωρήσει, ως όφειλε, στην έγκριση των αιτημάτων των ενδιαφερόμενων νεοδιόριστων εκπαιδευτικών προκειμένου να λάβουν την άδεια ανατροφής.
Η θετική αυτή εξέλιξη αποτελεί σημαντική νίκη απέναντι στην Υπουργό Παιδείας, Ν. Κεραμέως, που αυθαίρετα και παράνομα είχε στερήσει μέρος της άδειας ανατροφής από τις/τους συναδέλφισσες/συναδέλφους.
Θα συνεχίσουμε, παράλληλα, να διεκδικούμε τον αναδρομικό χαρακτήρα, καθώς δε συμπεριλαμβάνεται στην εν λόγω απόφαση του ΣτΕ.