Κρίση Στέγασης Εκπαιδευτικών στα Χανιά: Απαγορευτικό Κόστος Διαβίωσης
Η Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Χανίων (ΕΛΜΕ Χανίων) φέρνει στο προσκήνιο ένα ολοένα και διογκούμενο πρόβλημα: το δικαίωμα στη στέγαση των κατοίκων, και ιδιαίτερα των εκπαιδευτικών, στα Χανιά.
Ζητείται Πολιτική Βούληση για την Αντιμετώπιση της Στεγαστικής Κρίσης στα Χανιά
Καθώς η τουριστική σεζόν κορυφώνεται, η αυξημένη ζήτηση για καταλύματα εκτοξεύει τα ενοίκια στα ύψη, καθιστώντας την εξεύρεση στέγης ασύμφορη, έως και αδύνατη, για πολλούς.
Σύμφωνα με την ΕΛΜΕ Χανίων, η κατάσταση έχει φτάσει σε ασφυκτικό σημείο, με εκπαιδευτικούς να αδυνατούν να βρουν σπίτι, ενώ παράλληλα, όσοι καταφέρνουν, καλούνται να διαθέσουν το μισό τους μισθό για το ενοίκιο.
Η επιστολή της ΕΛΜΕ Χανίων προς τους Δήμους του νομού θέτει εύλογα ερωτήματα:
- Πώς μπορούν οι εκπαιδευτικοί να ανταποκριθούν στο λειτούργημα τους, όταν καλούνται να καλύψουν βασικές ανάγκες διαβίωσης;
- Πώς θα προσελκύονται εκπαιδευτικοί, γιατροί, φοιτητές και άλλοι απαραίτητοι επαγγελματίες προς όφελος του τόπου, όταν οι συνθήκες διαβίωσης καθιστούν απαγορευτική την παραμονή τους;
- Σε ποιον βαραίνει η ευθύνη για την έλλειψη στέγης;
Η ΕΛΜΕ Χανίων προτείνει λύσεις:
- Διαμόρφωση κτιρίων από τους Δήμους για στέγαση εκπαιδευτικών.
- Χρηματοδότηση δωματίων σε ξενοδοχεία με φθηνό αντίτιμο.
- Κατασκευή εργατικών εστιών.
- Επιδότηση ενοικίου.
- Παρέμβαση για αποτροπή αιφνιδιαστικών εξώσεων.
Η τουριστική ανάπτυξη οφείλει να ωφελεί ολόκληρη την κοινωνία. Η στέγαση αποτελεί θεμελιώδες δικαίωμα και οφείλουν να ληφθούν άμεσα μέτρα για την εξασφάλιση της πρόσβασης σε αυτήν για όλους τους κατοίκους, χωρίς να θυσιάζεται στο βωμό του τουρισμού.
Η επιστολή της ΕΛΜΕ Χανίων ας αποτελέσει αφορμή για ουσιαστικό διάλογο και δραστικές λύσεις, ώστε η τουριστικοποίηση να μην έρχεται σε βάρος του δικαιώματος στη στέγαση.
Η επιστολή της ΕΛΜΕ Χανίων προς τους Δήμους του νομού περιγράφει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί, ιδιαίτερα οι αναπληρωτές, στην εύρεση στέγης.
Η τουριστική ανάπτυξη του νησιού, η εμπορευματοποίηση της στέγης και οι δυσμενείς συνθήκες της αγοράς έχουν δημιουργήσει ασφυκτικές συνθήκες για τους εκπαιδευτικούς που καλούνται να εργαστούν στην περιοχή. Η επιστολή αναφέρει συγκεκριμένα προβλήματα όπως τα πολύ υψηλά ενοίκια, τις ενοικιάσεις μικρής διάρκειας και τις αιφνιδιαστικές εξώσεις.
Οι προτάσεις της ΕΛΜΕ Χανίων περιλαμβάνουν:
- Δημιουργία καταλυμάτων για τους εκπαιδευτικούς με ευθύνη και χρηματοδότηση των Δήμων.
- Χρηματοδότηση φτηνών δωματίων σε ξενοδοχεία από τον Δήμο Χανίων και τους άλλους Δήμους.
- Αξιοποίηση κονδυλίων από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων για την κατασκευή εργατικών εστιών στις τουριστικές πόλεις.
- Παροχή γενναίας επιδότησης ενοικίου στις περιπτώσεις όπου το κεντρικό κράτος δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες στέγασης.
- Παρεμβάσεις των Δήμων για την αποτροπή αιφνιδιαστικών εξώσεων πριν το τέλος του σχολικού έτους.
Η επιστολή καταλήγει με αίτημα για άμεση συνάντηση με τη Δημοτική Αρχή ώστε να συζητηθεί το ζήτημα και να βρεθούν λύσεις για την ανακούφιση των εκπαιδευτικών.