Θέματα Ημερήσιας Διάταξης στο ΠΥΣΠΕ Α’ Αθήνας – Ενημερωτικό Αιρετών 20ης Συνεδρίασης
Σας ενημερώνουμε ότι στις 12 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η 20ή συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ Α’ Αθήνας για το έτος 2024 και η 65η στο συγκεκριμένο Υπηρεσιακό Συμβούλιο. Παρακάτω παρουσιάζονται τα θέματα της ημερήσιας διάταξης που συζητήθηκαν και οι αποφάσεις που ελήφθησαν:
Θέματα Ημερήσιας Διάταξης στο ΠΥΣΠΕ Α’ Αθήνας – Ενημερωτικό Αιρετών 20ης Συνεδρίασης
Θέματα Ημερήσιας Διάταξης
- Θέμα 1ο: Αναδρομική Μονιμοποίηση Εκπαιδευτικών
- Θέμα 2ο: Άδειες Άσκησης Ιδιωτικού Έργου με Αμοιβή
- Θέμα 3ο: Αναπλήρωση Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων
- Θέμα 4ο: Εξέταση Συνάφειας Μεταπτυχιακών Τίτλων Μονίμων
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΑΙΡΕΤΩΝ ΔΑΚΕ 20ης ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΠΥΣΠΕ Α’ ΑΘΗΝΑΣ(12-6-2024)
Σας ενημερώνουμε πως στις 12 Ιουνίου έγινε η 20η συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ Α’ Αθήνας για το 2024 και η 65η από την επαναφορά των Αιρετών της ΔΑΚΕ στο συγκεκριμένο Υπηρεσιακό Συμβούλιο!
Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης που συζητήθηκαν ήταν τα εξής:
ΘΕΜΑ 1ο: Αναδρομική μονιμοποίηση εκπαιδευτικών της Διεύθυνσης ΠΕ Α’ Αθήνας.
Στο συγκεκριμένο θέμα τόνισα πως οι αιρετοί της ΔΑΚΕ ψηφίζουμε θετικά τη μονιμοποίηση των συναδέλφων, αλλά διαφωνούμε με τη διαδικασία της αξιολόγησης και θα αγωνιστούμε ώστε όλες οι μονιμοποιήσεις να γίνονται για όλους τους συναδέλφους με τη διετή ευδόκιμη υπηρεσία και χωρίς αξιολόγηση σύμφωνα με τις θέσεις του κλάδου!
Στην ψηφοφορία που ακολούθησε εγκρίθηκε η μονιμοποίηση των συναδέλφων με ψήφους 5-0 .
ΘΕΜΑ 2ο: Άδειες άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή.
Ικανοποιήθηκαν ομόφωνα όλα τα αιτήματα που κατατέθηκαν, αφού πληρούσαν τις προϋποθέσεις και οι ώρες άσκησης του ιδιωτικού έργου είναι ανεξάρτητες των υπηρεσιακών υποχρεώσεων των συναδέλφων.
ΘΕΜΑ 3ο:Αναπλήρωση Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων της Δ/νσης Α’ Αθήνας.
Εγκρίθηκε η αναπλήρωση με βάση την αρχαιότητα και τις επιθυμίες των συναδέλφων στο 22ο Νηπιαγωγείο Αθηνών .
ΘΕΜΑ 4ο:Εξέταση συνάφειας μεταπτυχιακών τίτλων μονίμων.
Υπενθυμίζοντας την πάγια θέση των Αιρετών της ΔΑΚΕ για τη στήριξη της οικονομικής αναβάθμισης όλων των συναδέλφων, αναπληρωτών και μονίμων με τη θετική μας ψήφο και χωρίς αυστηρότητα, στην ψηφοφορία που ακολούθησε, αναγνωρίστηκε ομόφωνα η συνάφεια στον ένα μεταπτυχιακό τίτλο που κατατέθηκε.
Οι Αιρετοί της ΔΑΚΕ