Καταδίκη ρατσιστικών επεισοδίων στην πλατεία Αριστοτέλους
Καταδίκη ρατσιστικών επεισοδίων στην πλατεία Αριστοτέλους
Το Δ.Σ. του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Υπαίθρου Θεσσαλονίκης καταδικάζει τα ρατσιστικά επεισόδια στην πλατεία Αριστοτέλους. Η ρητορική μίσους, η έμφυλη βία, οι ρατσιστικές και ομοφοβικές συμπεριφορές δεν έχουν θέση στην κοινωνία. Απαιτείται ενίσχυση της σεξουαλικής και αντιρατσιστικής αγωγής στα σχολεία, θεσμοθέτηση μαθημάτων ενσυναίσθησης.
Σύμβουλος ανέβασε βίντεο από αξιολόγηση στο TikTok & στο Fb
ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΑ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ
Το Δ.Σ. του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Υπαίθρου Θεσσαλονίκης καταδικάζει με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο τα πρόσφατα αποτρόπαια γεγονότα που συνέβησαν στην πλατεία Αριστοτέλους της Θεσσαλονίκης με θύματα δυο ανύποπτους πολίτες με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό.
Τα φαινόμενα της ρητορικής μίσους, η έμφυλη βία, οι ρατσιστικές και ομοφοβικές συμπεριφορές δεν έχουν θέση ανάμεσά μας. Οι απρόκλητοι προπηλακισμοί σε ανύποπτους συμπολίτες μας είναι σημάδια εκφασισμού μιας κοινωνίας που βρίσκεται σε κρίση. Αποτελούν απαράδεκτες εκδηλώσεις που βρίσκονται μακριά από κάθε αρχή ισότητας των πολιτών, του σεβασμού του άλλου/ης, της ανεκτικότητας, της διαφορετικότητας.
Στεκόμαστε ενάντια σε κάθε μορφή καταπίεσης, αποκλεισμού, κάθε έλλειψη αναγνώρισης και αυτοκαθορισμού. Μαχόμαστε για την ισότητα στην εργασία, στην εκπαίδευση, στην υγεία, στο σπίτι και στους δρόμους, για τη συνολική χειραφέτηση. Είναι επιτακτική ανάγκη να ενισχυθεί στα σχολεία η σεξουαλική και η αντιρατσιστική αγωγή, να θεσμοθετηθούν μαθήματα ενσυναίσθησης για μια κοινωνία που να χωράει τη διαφορετικότητα, για μια κοινωνία που να τους χωράει όλους και όλες! Συνεχίζουμε τον αγώνα για το δημόσιο σχολείο: Καθήκον και Δικαίωμα – Εκπαιδευτικοί Κυκλάδων