Παραστατίδης – “Ναι” στις κινητοποιήσεις και στις διεκδικήσεις / Οι αγώνες των πολιτών για τις ιδέες τους είναι δικαίωμα
Παραστατίδης – “Ναι” στις κινητοποιήσεις και στις διεκδικήσεις / Οι αγώνες των πολιτών για τις ιδέες τους είναι δικαίωμα
Η κυβέρνηση έχει θέσει στο στόχαστρο τα πανεπιστήμια, επιχειρώντας να τα μετατρέψει σε κέντρα εμπορευματοποίησης της γνώσης και της εκπαίδευσης. Οι φοιτητές και οι εργαζόμενοι στα πανεπιστήμια απαντούν με κινητοποιήσεις και διεκδικήσεις, ζητώντας την ελεύθερη και απρόσκοπτη λειτουργία των πανεπιστημίων. Οι αγώνες των πολιτών για τις ιδέες τους είναι δικαίωμα. Για να κερδηθούν, όμως, δεν πρέπει να δίνονται απομονωμένα, αλλά με τη δημιουργία κοινωνικών συμμαχιών.
Δήλωση Στέφανου Παραστατίδη, Βουλευτή Κιλκίς & υπεύθυνου Παιδείας ΠΑΣΟΚ-Κινήματος Αλλαγής για τις καταλήψεις των φοιτητών
Εμείς λέμε “ναι” στις κινητοποιήσεις, “ναι” στις διεκδικήσεις, “ναι” και στα ανοιχτά πανεπιστήμια. Είναι ζητούμενο η ελεύθερη και η απρόσκοπτη λειτουργία των πανεπιστημίων. Είναι δικαίωμα και οι αγώνες των πολιτών για τις ιδέες τους.
Οι μάχες δεν πρέπει να δίνονται, αλλά και να κερδίζονται. Και βασική προϋπόθεση, γι’ αυτό δεν είναι η απομόνωση, αλλά οι μέγιστες δυνατές κοινωνικές συμμαχίες.