Διεθνής τιμητική διάκριση για φοιτητική ομάδα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης για την αντιμετώπιση των δασικών πυρκαγιών
Διεθνής τιμητική διάκριση για φοιτητική ομάδα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης για την αντιμετώπιση των δασικών πυρκαγιών
Οι φοιτητές της διεπιστημονικής ομάδας του ΑΠΘ “iGEM Thessaloniki” κέρδισαν αργυρό μετάλλιο και το ειδικό βραβείο “Best Sustainable Development Impact” στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Συνθετικής Βιολογίας “iGEM 2023”. Μια διάλεξη καθηγητή / Καταπληκτικό μάθημα – στάση ζωής!!!
Οι συμμετέχοντες της ομάδας παρουσίασαν το “Euphoresis”, ένα καινοτόμο σύστημα που χρησιμοποιεί συνθετική βιολογία για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων των δασικών πυρκαγιών. Αυτό το σύστημα βασίζεται στην εισαγωγή ενός γονιδίου σε ένα βακτήριο που του επιτρέπει να παράγει μια ένωση που αναστέλλει την ανάπτυξη του μαύρου μύκητα, ο οποίος αποτελεί σημαντικό παράγοντα υποβάθμισης των καμένων από πυρκαγιά εδαφών. Μια διάλεξη καθηγητή / Καταπληκτικό μάθημα – στάση ζωής!!!
Με την πρόταση της ομάδας του ΑΠΘ μπορεί να συμβάλει στην προστασία των δασικών οικοσυστημάτων από τις επιπτώσεις των δασικών πυρκαγιών, καθώς και στη βελτίωση της ποιότητας του εδάφους και της βιοποικιλότητας στις καμένες περιοχές.
Το όνομά του πρότζεκτ προκύπτει από τον συνδυασμό των ελληνικών λέξεων «ευφορία» και «γένεσις». Στόχος του «Euphoresis» είναι η διάθεση στους κρατικούς φορείς, όπως π.χ. στην Πυροσβεστική Υπηρεσία, στα Δασαρχεία κ.ά, ενός καινοτόμου «όπλου» για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων των δασικών πυρκαγιών, απόλυτα ασφαλούς για το οικοσύστημα.
Σημαντική επιτυχία για την Ελλάδα και το ελληνικό πανεπιστήμιο αποτελεί η διάκριση της ομάδας του ΑΠΘ. Αναδεικνύει το υψηλό επίπεδο του ερευνητικού έργου που διεξάγεται στα ελληνικά πανεπιστήμια και τον σημαντικό ρόλο που μπορούν να διαδραματίσουν οι φοιτητές στην ανάπτυξη καινοτόμων τεχνολογιών που μπορούν να συμβάλουν στην αντιμετώπιση σημαντικών κοινωνικών και περιβαλλοντικών προκλήσεων. ΦΕΚ του ΥΠ.ΕΣ για πρόληψη & αντιμετώπιση φαινομένων βίας & παρενόχλησης στην εργασία σε φορείς του Δημοσίου