Σύμβουλος ζήτησε από νηπιαγωγούς να καταγράψουν αδυναμίες τους σε φόρμα και να αναθέσουν καλοκαιρινές δραστηριότητες στα μελλοντικά προνήπια
Είχατε ακούσει για καλοκαιρινό “homework” πριν ακόμα πατήσει ένα προνήπιο το κατώφλι του νηπιαγωγείου; Μήπως θα σας πείραζε να καταγράψετε και να στείλετε στη σύμβουλό σας(δηλαδή στη βαθμολογήτρια-επιθεωρήτριά σας) τα “προσόντα” σας και τις “αδυναμίες” σας; Ελπίζουμε να μην είστε τίποτα οπισθοδρομικοί και άσχετοι από καινοτομίες. Εμείς πάντως διαβάσαμε την ανακοίνωση/καταγγελία του συλλόγου εκπαιδευτικών Αμαρουσίου και μάθαμε ότι: “σχολική σύμβουλος εκπαίδευσης … ζήτησε; 1) να συμπληρώσουν σχετική φόρμα (ηλεκτρονική) όπου θα δηλώσουν τα «προσόντα» τους και ποια «αδυναμία» θεωρούν ότι έχουν και 2) ζήτησε από τις/τους νηπιαγωγούς να καλέσουν στα Νηπιαγωγεία τους γονείς των προνηπίων που έχουν εγγράψει στα νηπιαγωγεία τους για να αναθέσουν στα εγγραφέντα προνήπια «εκπαιδευτικές δραστηριότητες» για το καλοκαίρι πριν την πρώτη τους είσοδο στα νηπιαγωγεία. “
Δείτε όλη την ανακοίνωση του σωματείου:
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π. Ε. ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ Μαρούσι 28 – 5 – 2023
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ Απαράδεκτων – αντιπαιδαγωγικών & αντιδεοντολογικών ενεργειών σχολικής συμβούλου Νηπιαγωγών ΠΕ60 της Δ/νσης Π. Ε. Β΄ Αθήνας
Το Δ. Σ. του Συλλόγου Εκπ/κών Π. Ε. Αμαρουσίου πληροφορήθηκε από συναδέλφισσες/συναδέλφους Νηπιαγωγούς – μέλη του σωματείου μας ότι η σχολική σύμβουλος εκπαίδευσης των Νηπιαγωγών ΠΕ60 κα Βασιλείου σε διαδικτυακή συνάντηση που είχε με τις/τους Νηπιαγωγούς των Νηπιαγωγείων της ευθύνης της ζήτησε από αυτές/αυτούς; 1) να συμπληρώσουν σχετική φόρμα (ηλεκτρονική) όπου θα δηλώσουν τα «προσόντα» τους και ποια «αδυναμία» θεωρούν ότι έχουν και 2) ζήτησε από τις/τους νηπιαγωγούς να καλέσουν στα Νηπιαγωγεία τους γονείς των προνηπίων που έχουν εγγράψει στα νηπιαγωγεία τους για να αναθέσουν στα εγγραφέντα προνήπια «εκπαιδευτικές δραστηριότητες» για το καλοκαίρι πριν την πρώτη τους είσοδο στα νηπιαγωγεία.
Το Δ. Σ. του Συλλόγου Εκπ/κών Π. Ε. Αμαρουσίου καταδικάζει και καταγγέλλει τις απαράδεκτες – αντιπαιδαγωγικές και αντιδεοντολογικές αυτές ενέργειες – προτάσεις της σχολικής συμβούλου ΠΕ60 κας Βασιλείου και την καλεί να τις αποσύρει άμεσα, διότι σε άλλη περίπτωση οφείλει εγγράφως να εξηγήσει στη βάση ποιων σημείων της κείμενης εκπαιδευτικής νομοθεσίας και του αναλυτικού προγράμματος του Νηπιαγωγείου προβλέπεται να εκτελούνται αυτές οι ενέργειες από τις Νηπιαγωγούς.
Το Δ. Σ. του Συλλόγου Εκπ/κών Π. Ε. Αμαρουσίου καλεί τα μέλη του (Νηπιαγωγούς) που δέχθηκαν τέτοιου είδους προφορικές εντολές – προτάσεις να μην εκτελέσουν απολύτως καμία από αυτές προτού διαταχθούν εγγράφως και ενυπογράφως από την κα Σχολική Σύμβουλο ή τον Διευθυντή Εκπ/σης Π. Ε. Β΄ Αθήνας, διότι οι σχολικοί σύμβουλοι δεν έχουν ακόμα δικαίωμα υπογραφής εγγράφων μέχρι την σύσταση της νέας διοικητικής δομής που ανήκουν σε αντικατάσταση των υπό κατάργηση ΠΕΚΕΣ.
Η διοικητική αυθαιρεσία, οι αντιπαιδαγωγικές πρακτικές και η τρομοκρατία ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.
Καλούμε το Δ. Σ. της Δ. Ο. Ε. να επιληφθεί του συγκεκριμένου θέματος.
Οι σύμβουλοι είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνουν τα σχολεία για τις επισκέψεις τους, όχι να μπαίνουν ξημερώματα από την πίσω πόρτα
Οδηγός για δηλώσεις Οριστικής Τοποθέτησης ή Βελτίωσης Θέσης!