Βροχή οι ακυρώσεις των εξετάσεων PISA, παρά τις χθεσινές απειλές, καλά πήγε κι αυτό!
Όπως έχουμε γράψει οι διαγνωστικές εξετάσεις PISA, υπό την αιγίδα του ΟΟΣΑ, ήταν προγραμματισμένες για σήμερα σε επιλεγμένα(κανείς δε μας λέει πως επιλέχτηκαν) σχολεία σε όλη τη χώρα. Φυσικά οι αντιδράσεις από την εκπαιδευτική κοινότητα είναι τεράστιες, δείτε: Ακυρώνουμε τις εξετάσεις PISA, την κατηγοριοποίηση, τον ανταγωνισμό και την ιδιωτικοποίηση του δημόσιου σχολείου και ΔΟΕ για την υλοποίηση των εξετάσεων PISA!! . Η ΔΟΕ λοιπόν με τεράστια πλειοψηφία και μάλιστα και τις ψήφους της ΔΑΚΕ είχε προκηρύξει στάση εργασίας, ώστε να συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί-επιτηρητές των επιλεγμένων σχολείων και να αποφευχθούν οι εξετάσεις. Το υπουργείο από την άλλη πιστό στην τακτική των δικαστηρίων, έσπευσε να προσβάλει δικαστικά την κήρυξη στάσης εργασίας και να την βγάλει παράνομη. Θυμίζουμε ότι 11.10 παραδόθηκε η αγωγή στη ΔΟΕ και 13.20 εκδικάστηκε, σε μια στιγμή απείρου κάλους για τη δημοκρατία, δείτε: Εξετάσεις Pisa: Ξανασέρνει τους εκπαιδευτικούς στα δικαστήρια τo Υπουργείο Παιδείας – Θέλει να βγάλει παράνομη τη σχετική απεργία . Αμέσως βέβαια η στάση εργασίας επαναπροκηρύχθηκε από την ΑΔΕΔΥ: ΑΔΕΔΥ – PISA / Ακυρώνουμε τις εξετάσεις κατηγοριοποίησης και αποκλεισμού! και έτσι ίσχυε κανονικά με τους εκπαιδευτικούς να μπορούν να απεργήσουν. Ωστόσο το υπουργείο δεν έμεινε μόνο στα δικαστήρια, έστειλε στα σχολεία έγγραφο με ένα ποτ-πουρί απειλών, σε μια προσπάθεια να περιορίσει το μπλοκάρισμα των εξετάσεων την τελευταία στιγμή. Προφανώς η απέλπιδα αυτή προσπάθεια έπεσε στο κενό.
Δεν προσήλθαν οι μαθητές. Χαρακτηριστικό είναι ότι πέρα από τη στάση εργασίας των εκπαιδευτικών-επιτηρητών που γίνεται κανονικά, στην ουσία οι εξετάσεις ακυρώνονται στα περισσότερα σχολεία και λόγω της άρνησης των γονέων να συμμετέχουν τα παιδιά τους σε αυτές. Φυσικά οι σύλλογοι εκπαιδευτικών με διάφορες δράσεις όλο το προηγούμενο διάστημα είχαν ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους γονείς, με την απόφαση των τελευταίων, όπως δείχνει η σημερινή μέρα να είναι συντριπτική κατά της συμμετοχής. Συγκεκριμένα από τους 36 μαθητές ΣΤ τάξης σε επιλεγμένο σχολείο στο σύλλογο εκπαιδευτικών ανατ. Αττικής ¨Κ. Σωτηρίου” προσήλθαν μόλις 3 με τις εξετάσεις να ακυρώνονται. Στην Κρήτη από 50 μαθητές στα 3 επιλεγμένα σχολεία μεγάλου νομού, μόλις 8 προσήλθαν στο σχολείο σήμερα, ενώ σε έναν από τους μεγαλύτερους συλλόγους εκπαιδευτικών της Αττικής οι εξετάσεις ακυρώθηκαν και στα 3 σχολεία για τα οποία ήταν προγραμματισμένες, ακόμη στον σύλλογο εκπαιδευτικών “Αθηνά” ακύρωση είχαμε και στα 5 επιλεγμένα σχολεία τη στιγμή που από τους επιλεγμένους μαθητές στα σχολεία Λιοσίων/Ζεφυρίου προσήλθαν μόλις 16 στους 46 με τις εξετάσεις να ακυρώνονται επίσης. Ακόμη, σύμφωνα με ενημέρωση από το σύλλογο εκπαιδευτικών “Δ. Γληνός”: