Γράμμα προς τους γονείς
Ξέρετε σε ποια χώρα ζουν οι πιο “πρόθυμοι” από τους πρόθυμους; Ξέρετε ποια είναι η μοναδική χώρα παγκόσμια που «κατεβάζει» τον διαγωνισμό PISA σε τόσο μικρούς, 12χρονους μαθητές, στην Στ΄ Τάξη του Δημοτικού; Ναι καλά φανταστήκατε η πρωτεύουσα της κενοτομίας εδώ είναι η χώρα μας. Βέβαια αυτό πάλι ξέχασαν να μας το πουν στις άνευ περιεχομένου, διθυραμβικές ανακοινώσεις για τη συμμετοχή της χώρας μας στο γνωστό “παιδαγωγικό πείραμα” ενός οργανισμού που καμία σχέση δεν έχει με την παιδαγωγική και την εκπαίδευση. Ανοησίες θα πει κανείς, τι να την κάνεις την επιστήμη και την παιδαγωγική, όταν ξέρεις από οικονομία; Τέλος πάντων ακολουθεί σχετικό ενημερωτικό γράμμα που απευθύνεται στους γονείς από το σύλλογο εκπαιδευτικών Αμαρουσίου:
Ακολουθεί η ανακοίνωση για το ίδιο ζήτημα από το σύλλογο εκπαιδευτικών “ο Αριστοτέλης”: