ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο)
Ο περιβόητος και τελικά πλήρως αποτυχημένος «πολιτικός» σχεδιασμός της χειρότερης δημοτικής αρχής που είχαμε ποτέ για τις ανάγκες της δίχρονης προσχολικής αγωγής & εκπαίδευσης έχει ως αποτέλεσμα:
-Το στοίβαγμα των παιδιών στα ΠΡΟΚΑΤ δίπλα στα Λύκεια μακριά από τα σπίτια τους. Οι προκατασκευασμένες αίθουσες στον χώρο των Λυκείων δημιουργούν και οξύτατο κυκλοφοριακό πρόβλημα στην καρδιά της πόλης, καθώς δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος να σταθμεύουν εκατοντάδες γονείς καθημερινά για να αφήνουν ή να παραλαμβάνουν τα νήπια και προνήπια. Υπενθυμίζουμε ότι στον ίδιο χώρο λειτουργεί ήδη παιδικός σταθμός!
-Τη μίσθωση 2 αιθουσών από τις 6 Ιουλίου 2022 ως υποτιθέμενο παράρτημα του 9ου Νηπιαγωγείου χωρίς όμως να υπάρχουν μαθητές να φοιτήσουν! Παρόλο που οι εγγραφές με βάση την κείμενη νομοθεσία πραγματοποιούνται την Άνοιξη και παρόλο που είχε ολοκληρωθεί η χωροταξική κατανομή των μαθητών από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η δημοτική αρχή προχώρησε στη μίσθωση των αιθουσών χωρίς να ουσιαστικά να καλύπτουν καμία υπάρχουσα ανάγκη!
-Το 8ο Νηπιαγωγείο μόνο κατ’ όνομα να ονομάζεται Μαντουκίου καθώς λειτουργεί στα κοντέινερ στα Γενικά Λύκεια εκτός των γεωγραφικών ορίων της περιοχής του Μαντουκίου, ενώ η πρόθεση της Εντεταλμένης για ζητήματα Παιδείας να στείλει τους μισούς μαθητές του στο παράρτημα του 9ου μόνο περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει. Επιπρόσθετα, το 12ο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας είναι το μοναδικό σχολείο του ελλαδικού χώρου το οποίο στεγάζεται σε κοντέινερ και η έδρα (εδώ και 12 χρόνια στον αύλειο χώρο του 12 δημοτικού σχολείου) και το παράρτημα (στον χώρο των Γενικών Λυκείων) μακριά από την περιοχή που εξυπηρετεί.
-Την τοποθέτηση ΠΡΟΚΑΤ στον αύλειο χώρο του Δ.Σ. Σπαρτύλα χωρίς φυσικά να εξυπηρετεί τις ανάγκες της προσχολικής αγωγής (αληθεύει ότι η χρηματοδότησή του ήταν από το κονδύλι για τις ανάγκες της δίχρονης προσχολικής αγωγής και επομένως η προμήθεια είναι μη νόμιμη;) Μάλιστα η δημοτική αρχή κατεδάφισε αυθαίρετα τις τουαλέτες των μαθητών και εδώ και 2 χρόνια έχουν τοποθετηθεί εξωτερικές χημικές τουαλέτες συνδεμένες με το αποχετευτικό δίκτυο!
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 2 310828552 10227888652098467 2480952582951705122 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/310828552_10227888652098467_2480952582951705122_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 3 309860486 10227888651978464 2755521166956961914 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309860486_10227888651978464_2755521166956961914_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 4 311311651 10227888629617905 1129287903596689928 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/311311651_10227888629617905_1129287903596689928_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 5 309843147 10227888630057916 2909148137452837964 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309843147_10227888630057916_2909148137452837964_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 6 309900242 10227888628577879 4954765342818327274 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309900242_10227888628577879_4954765342818327274_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 7 309721460 10227888629377899 3616739163272872369 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309721460_10227888629377899_3616739163272872369_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 8 310167459 10227888628177869 1263396848179807590 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/310167459_10227888628177869_1263396848179807590_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 9 309825453 10227888628137868 516010850232497347 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309825453_10227888628137868_516010850232497347_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 10 309988652 10227888629057891 1696117961796626592 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309988652_10227888629057891_1696117961796626592_n.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 11 309988652 10227888629057891 1696117961796626592 n 1](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309988652_10227888629057891_1696117961796626592_n-1.jpg)
![ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Με ευθύνη της δημαρχίας πάνω από το 30% των νηπίων και προνηπίων της πόλης και των περιαστικών περιοχών σε κοντέινερ! (Φωτο) 12 309838584 10227888629657906 4221533524396989681 n](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/10/309838584_10227888629657906_4221533524396989681_n.jpg)