Ανακοίνωση ΠΕΑΔ και συλλόγου ΕΛΜΕ Λήμνου Αγίου Ευστρατίου για κατανομές σύσταση οργανικών και διορισμούς
Η ΠΕΑΔ ως εκπρόσωπος των αναπληρωτών εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης επικοινώνησε με την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας και ανακοινώνει τα εξής :
οι κατανομές στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα γίνουν σύμφωνα με τα οργανικά κενά που έχει καταγραφεί μέχρι τώρα .
Αν και οι διαμαρτυρίες μας ήταν έντονες ,το υπουργείο επέμεινε σε αυτή του την θέση , όμως η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας δεσμεύτηκε ότι από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο θα αρχίσει τις διεργασίες για την σύσταση νέων οργανικών κενών θέσεων στο σύνολο της Δευτεροβάθμιας
➡️ Έχουμε αναφερθεί και εμείς σε άρθρα μας μετά απο ενημέρωση του Πατρέα, αρκετούς μήνες πριν για την πρόθεση του ΥΠΑΙΘ, για νέα σύσταση οργανικών και σε πρωτοβάθμια και σε δευτεροβάθμια…
Με τα νέα αυτά δεδομένα και με τα νέα οργανικά κενά θα γίνουν οι διορισμοί τον επόμενο χρόνο.
Συνάδελφοι,
Η ΠΕΑΔ έχει ζητήσει εδώ και πολύ καιρό την σύσταση νέων οργανικών θέσεων και δηλώνει την ικανοποίηση της για την δέσμευση αυτή του υπουργείου και κυρίως για την πρόθεση του να υπάρξουν διορισμοί και την επόμενη χρονιά . Όμως οφείλουμε να είμαστε όλοι σε εγρήγορση πάνω στο θέμα αυτό .
ΕΛΜΕ Λήμνου & Αγίου Ευστρατίου
Για τους επικείμενους μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών.
Το σίριαλ με τους επικείμενους μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών καλά κρατεί. Για μια ακόμα χρονιά χιλιάδες συνάδελφοι που βρίσκονται με το χαρτί της απόλυσης στο χέρι και αγωνιούν για το πώς θα επιβιώσουν τους καλοκαιρινούς μήνες, είναι ανάστατοι με την αντιμετώπιση που έχουν από το Υπουργείο Παιδείας.
Μετά από πολλά χρόνια ομηρίας, είναι τώρα αναγκασμένοι να υφίστανται και το μαρτύριο της σταγόνας εξαιτίας των διαρροών που διακινούν διάφορες ομάδες με “αξιόπιστες” πληροφορίες από το Υπουργείο Παιδείας σχετικά με την κατανομή των 8.586 θέσεων ανά ειδικότητα. Τη στιγμή μάλιστα που είναι γνωστό ότι τον Σεπτέμβρη τα σχολεία θα ανοίξουν με 40.000 κενά.
Τα τελευταία χρόνια καταγράφηκαν σοβαρά κενά παράλληλης στήριξης στην ειδική αγωγή, είδαμε μαθήματα προσανατολισμού της Γ΄ Λυκείου να ξεκινούν τον Δεκέμβρη (!!!), αναπληρωτές να καλύπτουν εκ περιτροπής κενά σε δύο σχολεία (10 μέρες στο ένα, 10 στο άλλο), κενά γνωστά και υπαρκτά από την αρχή της σχολικής χρονιάς να καλύπτονται από αναπληρωτές τρίμηνης σύμβασης-covid, εκπαιδευτικούς να καλούνται μήνα Μάιο να καλύψουν κενά σε μαθήματα που δεν τα είχαν καν ανάθεση και – δυστυχώς – κενά που παρέμειναν ακάλυπτα καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.
Είναι απαράδεκτο, ειδικά μετά από δύο χρόνια πανδημίας, να συζητάμε ποια κενά θα μείνουν ακάλυπτα στα σχολεία. Είναι πραγματικά ντροπιαστικό να γίνεται επιλογή για το ποιο παιδί θα έχει καθηγητή ή δάσκαλο και ποιο όχι.
Ζητάμε την άμεση κάλυψη όλων των κενών με μόνιμο προσωπικό – μονιμοποίηση όλων των αναπληρωτών, για να ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά με όλους τους εκπαιδευτικούς στη θέση τους.
Οποιαδήποτε άλλη συζήτηση βρίσκεται μακριά από την ικανοποίηση των στοιχειωδών εκπαιδευτικών αναγκών και καλλιεργεί τον διχασμό ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς.