Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. ν. Ηρακλείου «Δ. Θεοτοκόπουλος»: Συμπαράσταση και αίτημα εκσυγχρονισμού του θεσμικού πλαισίου για τις ειδικές κατηγορίες
Συμπαράσταση στο αίτημα εκσυγχρονισμού του θεσμικού πλαισίου για τις ειδικές κατηγορίες
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. ν. Ηρακλείου «Δ. Θεοτοκόπουλος» συνυπογράφει το δίκαιο αίτημα των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών ΑμεΑ και των εκπαιδευτικών με σύζυγο ή τέκνο ΑμεΑ, σχετικά με τον εκσυγχρονισμό του θεσμικού πλαισίου για τις ειδικές κατηγορίες.
Συμπαρίσταται στο δίκαιο αίτημα για την ένταξη στις ειδικές κατηγορίες όλων των εκπαιδευτικών, που οι ίδιοι ή οι σύζυγοι ή τα τέκνα αυτών, έχουν αναπηρία άνω του 67% ανεξαρτήτως πάθησης και συνάμα για το δικαίωμα άμεσης μετάθεσης, απόσπασης και τοποθέτησης κατά προτεραιότητα.
Νεοδιόριστοι Γενικής & Ειδικής, με Αναπηρίες, συζύγους ή τέκνα ΑμεΑ
Ο σκοπός είναι αφενός η μείωση υπηρέτησης της οργανικής αφετέρου δε, η αλλαγή του θεσμικού πλαισίου των ειδικών κατηγοριών αφού αυτό είναι ίδιο από το 1996 και συνάδελφοι με σοβαρά προβλήματα υγείας δεν θεωρούνται ειδικές κατηγορίες για μεταθέσεις ή αποσπάσεις.