Κύμα παραιτήσεων διευθυντών | Η γραφειοκρατία, η αξιολόγηση και ο Φόρτος εργασίας οι κύριοι λόγοι!
Η γραφειοκρατία και η τυπική υπηρεσιακή διεκπεραίωση αποτελούν βασικά χαρακτηριστικά της λειτουργίας των σχολείων στη χώρα μας.
Στις 30 Δεκεμβρίου 2023, δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα “Η Καθημερινή” ένα άρθρο με τίτλο “Κύμα παραιτήσεων από τους διευθυντές των σχολείων”. Το άρθρο ανέφερε ότι, το τελευταίο διάστημα έχει παρατηρηθεί αυξημένος αριθμός παραιτήσεων από διευθυντές σχολείων
Οι λόγοι για τις παραιτήσεις αυτές είναι πολλοί και ποικίλοι. Σύμφωνα με το άρθρο, οι βασικότερες αιτίες είναι οι εξής:
- Η δυσαρέσκεια των διευθυντών για την εφαρμογή της νέας αξιολόγησης των εκπαιδευτικών, η οποία θεωρείται ως ανεπαρκής και άδικη.
- Η κούραση και η εξάντληση των διευθυντών, οι οποίοι καλούνται να ανταπεξέλθουν σε πολλαπλές και αυξανόμενες απαιτήσεις.
- Η έλλειψη υποστήριξης από τις αρμόδιες αρχές, οι οποίες δεν παρέχουν στους διευθυντές τα απαραίτητα εργαλεία και πόρους για να ανταποκριθούν στα καθήκοντά τους.
Το κύμα παραιτήσεων από τους διευθυντές σχολείων αποτελεί σοβαρό πρόβλημα για την εκπαίδευση.
![Κύμα παραιτήσεων διευθυντών | Η γραφειοκρατία, η αξιολόγηση και ο Φόρτος εργασίας οι κύριοι λόγοι! 2 Screenshot 2023 12 30T164247.633](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2023/12/Screenshot-2023-12-30T164247.633.png)
Ειδικότερα, δε, με τους νόμους Κεραμέως που αποψίλωσαν τις αρμοδιότητες του Συλλόγου Διδασκόντων και μετατόπισαν το κέντρο βάρους σε μονοπρόσωπα όργανα, έχει δημιουργήσει πολλαπλά ζητήματα στη δημοκρατική λειτουργία των σχολείων.
Παράλληλα, η συνεχής μεταφορά διοικητικών αρμοδιοτήτων στους Διευθυντές και Προϊσταμένους Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων, διαμορφώνουν ένα ασφυκτικό και στείρο εργασιακό πλαίσιο, που αφενός εξουθενώνει τους συναδέλφους και αφετέρου τον παιδαγωγικό χαρακτήρα του ρόλου τους.
Τέλος, δεν είναι μονάχα οι διευθυντές σχολικών μονάδων που παραιτούνται αλλά και οι συνάδελφοι Νηπιαγωγοί που δεν επιθυμούν, σε πολλές περιπτώσεις, να αναλάβουν θέση ευθύνης, λόγω του υπέρογκου φόρτου εργασίας σε διοικητικό επίπεδο και των γνωστών άλυτων εργασιακών θεμάτων (μείωση ωραρίου κ.ά.).
Η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ έχουν επισημάνει πάμπολλες φορές στην ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας το σταδιακό μετασχηματισμό του Σχολείου, από παιδαγωγικό κύτταρο σε γραφειοκρατικό οργανισμό, ωστόσο η εκπαιδευτική πολιτική της Κυβέρνησης εντείνει και ενισχύει αυτή τη μετατόπιση .
Γιώργος Μακράκης, Πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ν. Ηρακλείου “Δ. Θεοτοκόπουλος” – Μέλος Ε. Ε. ΑΔΕΔΥ