ΕΛΜΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ
Η ΕΛΜΕ Ρεθύμνου στηρίζει το αίτημα του ΠΕΣΥΘ για τη σύσταση οργανικών θέσεων στον κλάδο των κλάδο των Θεατρολόγων (ΠΕ91.01), ώστε να καλυφθούν οι πάγιες και διαρκείς ανάγκες διδασκαλίας των σχετικών μαθημάτων από τους αντίστοιχους εκπαιδευτικούς, προκειμένου για το μέγιστο παιδαγωγικό όφελος όλων των μαθητών και μαθητριών, αλλά και να τελειώσει η ταλαιπωρία των συναδέλφων που παραμένουν αδιόριστοι, αναπληρώνοντας τόσα χρόνια τον εαυτό τους.
Απαιτούμε παράλληλα την επαναφορά όλων των Καλλιτεχνικών Μαθημάτων και των Κοινωνικών Επιστημών στο Λύκειο, ειδικά μετά τις δικαστικές αποφάσεις, που προκλητικά αγνοεί η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας.
ΠΕΑΝ: «Σύσταση οργανικών κενών στους ΠΕ60-Νηπιαγωγούς και διορισμοί για το 2023»
Ψήφισμα σύστασης νέων οργανικών θέσεων – Α/ΒΘΜΙΑ & Δ/ΒΘΜΙΑ
Για το Δ.Σ. της Ε.Λ.Μ.Ε.Ρ.
Ο Πρόεδρος Η Γεν. Γραμματέας
Χρήστος Σουρουλής Δέσποινα Νικολάου