Νέα κατάφωρη αδικία για τους κοινωνικούς λειτουργούς ΠΕ30 του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης
Μετά τη διαρροή της κατανομής και 98 μόλις θέσεις που δόθηκαν για μόνιμους διορισμούς που δεν καλύπτουν ούτε το 15 τοις εκατό των οργανικών κενών οι κοινωνικοί λειτουργοί του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης έχουν νέο Γολγοθά μπροστά τους…
Αφενός υπάρχουν συνάδελφοι με πολύ μεγάλη προϋπηρεσία που θα μείνουν εξω από τους μόνιμους διορισμούς για λίγο αφετέρου τα ίδια άτομα στους νέους πίνακες θα βρίσκονται στον επικουρικό πίνακα λόγω της παιδαγωγικής επάρκειας (που κάποιοι από αυτούς θα κατέχουν σύντομα λόγω ολοκλήρωσης του προγράμματος που παρακολούθησαν στη σχολή τους)..
Συνεπώς αποκλείονται από μελλοντικούς μόνιμους διορισμούς και δε γνωρίζουν καν αν θα μπορέσουν να δουλέψουν ως αναπληρωτές.
Οι κλάδοι ζητάνε αλληλεγγύη μεταξύ τους και στήριξη!
Για τους συναδέλφους κοινωνικούς λειτουργούς ποιος θα νοιαστεί;
Επιστολή της συναδέλφου Μαρίας Μ.