ΚΟΙΝΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΥΚΛΑΔΩΝ Παύση κάθε πειθαρχικής δίωξης των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στην απεργία – αποχή των σωματείων τους από την «αξιολόγηση»
Η νέα πρόκληση του Υπουργείου Παιδείας με επιβολή κυρώσεων (αναστολή διαδικασίας εξέλιξης συμπεριλαμβανομένης της αυτόματης μισθολογικής εξέλιξης) σε 114 δ/ντές /ντριες και προϊστάμενες /νους σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που δεν ανάρτησαν Ετήσια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης εκπαιδευτικού έργου για το έτος 2020-2021 επειδή συμμετείχαν στην απεργία-αποχή που έχουν κηρύξει οι Σύλλογοι ΠΕ και οι ΕΛΜΕ τους, αποτελεί νέα αυταρχική εκτροπή που αμφισβητεί – ποινικοποιεί το δικαίωμα στην απεργία.
Οι εκπαιδευτικοί σύλλογοι Κυκλάδων καταδικάζουν τις κυρώσεις εναντίον των συναδέλφων, εκφράζουν την αλληλεγγύη τους στους/στις 114 διευθυντές/ντριες και προϊστάμενες /νους και καλούν το Υ.ΠΑΙ.Θ. να αποσύρει άμεσα το απαράδεκτο έγγραφο των κυρώσεων ενάντια σε απεργούς. Υπερασπιζόμαστε κάθε συνάδελφο/ισσα που αντιστέκεται στην αξιολόγηση-χειραγώγηση.
Όσο κι αν το Υ.ΠΑΙ.Θ. κινείται στον δρόμο του εκφοβισμού και των αυθαίρετων οδηγιών εφαρμογής της αντιεκπαιδευτικής πολιτικής, ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΝΤΑΙ. Ο αγώνας μας ενάντια στην κατηγοριοποίηση και απαξίωση του δημόσιου σχολείου έχει αποτέλεσμα. Μέχρι σήμερα καμία από τις επιδιώξεις του Υ.ΠΑΙ.Θ. δεν έχει υλοποιηθεί.
Απαιτούμε:
- Να ανακληθούν οι πειθαρχικές διώξεις που αφορούν τους 114 Διευθυντές/ντριες και Προϊσταμένους/ες Σχολικών Μονάδων.
- Τα Δ.Σ. ΔΟΕ και ΟΛΜΕ να καλύψουν τις/τους συναδέλφους/ισσες με κάθε δυνατό τρόπο, να καταγγείλουν τις διώξεις, να μη διαπραγματευτούν το δικαίωμα στην απεργία και να προβούν σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες για την ακύρωση των ποινών.
- Να υπάρξει άμεση απάντηση στον αυταρχισμό του ΥΠΑΙΘ με απαίτηση για συνάντηση με τον ΓΓ του Υπ. Παιδείας.
ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ , ΤΙΣ/ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Την ανακοίνωση συνυπογράφουν οι σύλλογοι εκπαιδευτικών :
- Νάξου, Αμοργού και Μικρών Κυκλάδων
- Πάρου – Αντιπάρου «Π. Καλλιέρος»
- Σύρου – Τήνου – Μυκόνου
- Α’ ΕΛΜΕ Κυκλάδων