40 Χρόνια Χωρίς Έλεγχο & Πιστοποίηση Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων στο 1ο Δ. Χολαργού – Κίνδυνος για 450 παιδιά και 70 εκπαιδευτικούς!
40 Χρόνια Χωρίς Έλεγχο & Πιστοποίηση Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων στο 1ο Δημοτικό Χολαργού – Κίνδυνος για 450 παιδιά και 70 εκπαιδευτικούς!
- Το 1ο Δημοτικό Χολαργού δεν έχει ελεγχθεί για ηλεκτρολογική ασφάλεια από το 1984, θέτοντας σε κίνδυνο 450 παιδιά και 70 εκπαιδευτικούς.
- Ο Δήμος Παπάγου Χολαργού αγνοεί τα αιτήματα των γονέων για 1,5 χρόνο.
- Έργα ενεργειακής αναβάθμισης και “Αντώνης Τρίτσης” αγνόησαν την απαραίτητη ηλεκτρολογική πιστοποίηση.
Ο Σύλλογος Γονέων απαιτεί άμεσο και πιστοποιημένο ηλεκτρολογικό έλεγχο και έκδοση ΥΔΕ. Ακολουθούν φωτογραφίες και έγγραφα που αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς.
40 χρόνια χωρίς έλεγχο και πιστοποίηση ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων στο 1ο Δημοτικό Χολαργού.
η “ΥΔΕ έχει λήξει από το 1984″…
λέει το έγγραφο που τελικά βρήκαμε μέσω ΔΕΔΔΗΕ,
καθώς ο Δήμος Παπάγου Χολαργού αρνείται να μας απαντήσει εδώ και 1,5 περίπου χρόνο στα έγγραφα αιτήματά μας σχετικά με το εάν έχει εκδοθεί και πότε η ΥΔΕ (κοινώς έλεγχος και πιστοποίηση ηλεκτρολογικής εγκατάστασης).
Φέτος το καλοκαίρι ολοκλήρώθηκε το έργο της ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ύψους 828,290,82 ευρώ (Περιφέρεια Αττικής) το οποίο περιέχει και ηλεκτρικά, καθώς και το έργο “ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ” το οποίο και αυτό έχει προβλέψει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.
Σχετικά με το ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ, το πρόγραμμα προέβλεπε μεταξύ άλλων 4.000 ευρώ για κατασκευή νέας ηλεκτρολογικής εγατάστασης σε αίθουσα διδασκαλίας ώστε αυτή να μετατραπεί σε Τραπεζαρία (συσκευές αυξημένης κατανάλωσης, άλλες ανάγκες ασφάλειας κλπ). Ο Δήμος παρέδωσε την Τραπεζαρία προς χρήση το Σεπτέμβρη, χωρίς να υλοποιήσει την εγκατάσταση. Δούλευαν φούρνοι, ψυγεία κλπ σε παλαιωμένη ηλεκτρολογική εγκατάσταση αίθουσας διδασκαλίας. Χωρίς πίνακα, ασφάλειες και ρελέ στο χώρο. Το έφτιαξαν μόνο με την έγγραφη όχλησή μας πριν ένα μήνα (ΥΔΕ πάλι όχι).
Οι φωτογραφίες του παρόντος αποτυπώνουν ενδεικτικό τμήμα της κατάστασης το Σάββατο 30.03.2024
AI | Αξιοποίηση Τεχνολογιών Αιχμής στην Εκπαιδευτική Πράξη: Παρουσίαση για Εκπαιδευτικούς
Σύμφωνα με τη νομοθεσία, κάθε 2 χρόνια η ηλεκτρολογική εγκατάσταση θα πρέπει να επανελέγχεται και να εκδίδεται ΥΔΕ. Αυτό αποτελεί αποκλειστική Ευθύνη και Αρμοδιότητα του Δήμου. (ΥΔΕ υφίσταται από το 1965…).
Το έγγραφο του ΔΕΔΔΗΕ που επισυνάπτουμε στο τέλος του παρόντος είναι ξεκάθαρο. Η ΥΔΕ έχει λήξει από το 1984. Επί 40 χρόνια δηλαδή, δεν έχουν ελεγχθεί και πιστοποιηθεί οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις στο Σχολείο.
Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ξεκάθαρος και σε κάτι άλλο στο έγγραφό του. «…ο ΔΕΔΔΗΕ απενεργοποιεί τη σύνδεση εγκαταστάσεων όταν τίθεται σε γνώση του ότι παραβιάζονται προδιαγραφές ή λοιπές απαιτήσεις λειτουργίας που αφορούν στην ασφάλεια ανθρώπων και εγκαταστάσεων».
Για το ίδιο θέμα και για άλλα περί ασφάλειας στο Σχολικό Χώρο έχουμε ανοίξει ενεργή αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη.
Το συγκεκριμένο θέμα (ΥΔΕ) αποτελεί κοινό αίτημα όλης της Σχολικής Κοινότητας του 1ου Δημοτικού Χολαργού (ομόφωνα στο 1ο Σχολικό Συμβούλιο της Χρονιάς στις 04.10.23). Πάλι καμία ενέργεια από το Δήμο…
ΕΠΕΙΔΗ ως Γονείς έχουμε τόσο την ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ όσο και το ΕΝΝΟΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ στη διασφάλιση της Υγείας και της Ασφάλειας των παιδιών μας
Προχωράμε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες
ΕΚΤΑΚΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ
ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ, ΝΟΜΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΑΜΕΣΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΗ Υ.Δ.Ε. ΣΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΑΚΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ
ΤΕΜΠΗ ΣΤΟ ΧΟΛΑΡΓΟ ΔΕ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ
Ενημερώνουμε ότι στο Σχολικό Συγκρότημα καθημερινά βρίσκονται περίπου 450 παιδιά (Δημοτικό και Νηπιαγωγείο) και 70 περίπου Εκπαιδευτικοί.
ακολουθεί το έγγραφο του ΔΕΔΔΗΕ / Το έγγραφο του ΔΕΔΔΗΕ που επισυνάπτεται
Όλες οι φωτογραφίες του παρόντος αποτυπώνουν την κατάσταση την Κυριακή 31.03.2024.
μετά τις εργασίες “ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ” (828.290,82 ευρώ) και το έργο “Αντώνης Τρίτσης” που έτρεξαν το καλοκαίρι.
Στη μελέτη των έργων προβλέπεται ρητά, οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις να συμμορφώνονται με το πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384, “απαιτήσεις για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις”
ΥΓ. Είμαστε στη διάθεση οποιουδήποτε το ζητήσει να προσκομίσουμε όλη τη σχετική αλληλογραφία, έγγραφα, επιστολές κλπ. Πληροφορίες εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων, Γιώργος Γερογιάννης 6932799511
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 1 ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΧΟΛΑΡΓΟΥ