Ομόφωνα την επαναπροκήρυξη της Απεργίας/Αποχής από την αξιολόγηση αποφάσισε και η ΔΟΕ
Μετά την ΟΛΜΕ που εισηγήθηκε την επαναπροκήρυξη της απεργίας/αποχής στην ολομέλεια προέδρων της και αναμένεται να την επικυρώσει στις 9/3, χθες 5/3 σε διοικητικό συμβούλιο η ΔΟΕ αποφάσισε ΟΜΟΦΩΝΑ και αυτή να επαναπροκηρύξει απεργία από κάθε διαδικασία που συνδέεται με την εφαρμογή της ατομικής αξιολόγησης. Η εξέλιξη αυτή αναμενόταν με αγωνία από τεράστιο κομμάτι του εκπαιδευτικού κόσμου που είδε την απεργία/αποχή στην οποία συμμετέχει επί μήνες να προσβάλλεται δικαστικά δύο φορές μέσα σε δέκα μέρες, με πρωτοβουλία του υπουργείου παιδείας.
Η απόφαση την ΔΟΕ, καθώς και η ομοφωνία στην ψήφισή της από όλες τις παρατάξεις στέλνει ένα πολύ ξεκάθαρο μήνυμα αποφασιστικότητας. Ο εκπαιδευτικός κλάδος δηλώνει ότι δεν κάνει πίσω σε ότι αφορά το θεμελιώδες δικαίωμα της παιδαγωγικής ελευθερίας μέσα στα σχολεία και ότι δεν θα σταματήσει η αντίσταση σε μια κομβική “αντιεκπαιδευτική απορρύθμιση” μέσα από θλιβερές δικαστικές προσφυγές και την εφαρμογή του ακόμα θλιβερότερου και αντιδημοκρατικού νόμου Χατζηδάκη.
Πλέον αναμένονται τα επόμενα βήματα που είναι η σύνταξη και η επίδοση της νέας Απεργίας/Αποχής και ακολούθως η αποστολή της νέας δήλωσης προς υπογραφή από τους εκπαιδευτικούς στα σχολεία, ώστε να πρωτοκολληθεί και να τους καλύπτει.