Περίπατος στα νηπιαγωγεία: Μια πρωτότυπη διαμαρτυρία για να γίνουν γνωστά τα προβλήματα – ΒΙΝΤΕΟ
Περίπατος στα νηπιαγωγεία – Πάμε μια βόλτα στα νηπιαγωγεία να δούμε τι βιώνουν οι μικροί μαθητές με την έναρξη της σχολικής τους ζωής και τι έχουν να αντιμετωπίσουν οι εκπαιδευτικοί
Ο Α΄ Σύλλογος Αθηνών διοργάνωσε μια πρωτότυπη διαμαρτυρία και ενημέρωση, έναν περίπατο σε χαρακτηριστικά νηπιαγωγεία στου Ζωγράφου. Εκπαιδευτικοί, μέλη του Α συλλόγου, μαζί με τον πρόεδρο Δημήτρη Μαριόλη και με τη συμμετοχή και άλλων, όπως το μέλος του Δ.Σ. της ΔΟΕ τη Ντίνα Ρέππα, περπάτησαν στις διαδρομές που κάνουν παιδιά και εκπαιδευτικοί με στόχο να γίνουν ευρύτερα γνωστά τα κτιριακά προβλήματα που υπάρχουν στον Δήμο Ζωγράφου. Από την κίνηση αυτή προέκυψε και το παρακάτω πολύ ενδιαφέρον βίντεο, το οποίο είναι εξαιρετικά αποκαλυπτικό για τις πραγματικές συνθήκες με τις οποίες καλούνται να λειτουργήσουν τα νηπιαγωγεία και μάλιστα σε μια κεντρική γειτονιά της Αθήνας. Μέσα από το βίντεο καταλαβαίνουμε πως αντιλαμβάνεται η πολιτεία την εφαρμογή στην πράξη της δίχρονης προσχολικής αγωγής που δυστυχώς γίνεται μέσα από κοντέινερ, χωρίς την παραμικρή επένδυση σε κτιριακό εξοπλισμό. Με όλα αυτά τα προβλήματα καλούνται να ανταπεξέλθουν στο έργο τους οι πιο πιεσμένοι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης που χωρίς καμία αμφιβολία είναι οι νηπιαγωγοί. Οι μόνοι εκπαιδευτικοί που δουλεύουν χωρίς διάλειμμα, χωρίς δικαίωμα στη μείωση ωραρίου, 25 ώρες και με τεράστιο γραφειοκρατικό όγκο δουλειάς συγχρόνως. Ας δούμε το βίντεο: