ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ
Το δελτίο τύπου της παράταξης Ελεύθεροι Εκπαιδευτικοί – Ανεξάρτητη συνδικαλιστική παράταξη
Πληροφορηθήκαμε από διευθυντές σχολείων πως ενημερώνονται από τη ΔΙΠΕ Ηρακλείου ότι υπάρχει λειτουργική υποβάθμιση των σχολείων τους με αιτιολογία τον μικρό αριθμό μαθητών. Οι υποβαθμίσεις αυτές αφορούν κυρίως σχολικές μονάδες της υπαίθρου αλλά και της πόλης του Ηρακλείου. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα το μεγάλο αριθμό υπεράριθμων εκπαιδευτικών και τη μείωση των λειτουργικών κενών, την ίδια στιγμή που στα ΠΥΣΠΕ της Β. Ελλάδας υπάρχουν 6/θεσια σχολεία με 35 μαθητές, σύμφωνα με στοιχεία που έχουν δημοσιοποιηθεί.
Ο ίδιος νόμος λοιπόν μεταφράζεται διαφορετικά από κάθε ΠΥΣΠΕ. Οι υποβαθμίσεις σχολικών μονάδων υποβαθμίζουν την ποιότητα του εκπαιδευτικού έργου, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής. Με το να υποβαθμίζονται σχολεία δεν καλύπτονται οι μεγάλες ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωπικό που υπάρχουν στον νομό.
Ζητάμε:
- Να μην γίνει καμία υποβάθμιση σχολικής μονάδας στο νομό Ηρακλείου.
- Να δημοσιοποιηθεί άμεσα από το ΠΥΣΠΕ Ηρακλείου η απόφαση για τη λειτουργικότητα των δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2022-23!
Συναδέλφισσες και συνάδελφοι, η απομάκρυνση των Αιρετών εκπροσώπων από τα υπηρεσιακά συμβούλια αφήνει ανυπεράσπιστους τους συναδέλφους και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην ορθή λειτουργία των υπηρεσιακών συμβουλίων! Αυτό πρέπει να τελειώσει σύντομα! Μέχρι τότε θα είμαστε σε εγρήγορση για να σταματήσει κάθε παράλογη απόφαση που υποβαθμίζει τα σχολεία μας!
![ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ 3 enotiki](https://e-wall.net/wp-content/uploads/2022/07/enotiki-300x114.jpeg)