Περισσότερες από 200 ελληνικές παραλίες προσβάσιμες για κολύμπι σε ΑΜΕΑ!!
Περισσότερες από 200 ελληνικές παραλίες προσβάσιμες για κολύμπι σε ΑΜΕΑ!! – Η ελληνική εταιρία Seatrac χρησιμοποιεί προσαρμοζόμενα αναπηρικά αμαξίδια για να προσφέρει την εμπειρία της κολύμβησης σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
«Η Seatrac δεν παρέχει μόνο ανεξάρτητη πρόσβαση στη θάλασσα. Παρέχει αξιοπρέπεια και ανεξαρτησία σε άτομα με κινητικά προβλήματα που θέλουν να απολαύσουν το κολύμπι», εξηγεί στην Washington Post ο Ιγνάτιος Φωτίου, ένας από τους έλληνες εφευρέτες της καινοτόμου συσκευής παραλίας. «Μπορούν να επιλέξουν πού θα πάνε και να ζητήσουν από τους φίλους τους να τους ακολουθήσουν, αντί να συμβαίνει το αντίστροφο».
Εκλογική άδεια: Τι ισχύει στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα!
Το πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και εθνικούς κρατικούς φορείς. Οι δήμοι και οι φορείς εκμετάλλευσης ακτών αγοράζουν το μεγαλύτερο μέρος του εξοπλισμού.
Μια χούφτα παραθαλάσσια θέρετρα και μπαρ έχουν προσθέσει επίσης το σύστημα στις υπηρεσίες τους.
«Ολο και περισσότερες παραλίες σε όλη την Ελλάδα γίνονται προσβάσιμες για επισκέπτες με κινητικές δυσκολίες. Αν και υπάρχουν συχνά προσαρμοσμένες απαιτήσεις για τα άτομα με αναπηρία, υπάρχουν επίσης διάφορες λύσεις προσβασιμότητας για να καλύψουν τις ανάγκες τους», λέει η Τζένη Λειβαδάρου, σύμβουλος ένταξης και χρήστης αναπηρικού αμαξιδίου με έδρα την Ελλάδα.
«Τα αμαξίδια είναι καλά δοκιμασμένα και έχουν συμβάλει με επιτυχία σε αυτόν τον στόχο».
Κάθε προφίλ περιλαμβάνει τις διαθέσιμες ανέσεις, όπως πάρκινγκ και ντους, φωτογραφίες, και μια ζωντανή ροή βίντεο που θα βοηθήσει τους επισκέπτες να προσδιορίσουν εάν, με βάση το μέγεθος του κύματος και τη ριπή ανέμου, είναι μια καλή μέρα για μπάνιο στην συγκεκριμένη παραλία.
Τα αποτελέσματα που προκύπτουν από τη δημιουργία ολοκληρωμένων τουριστικών προσβάσιμων θαλάσσιων προορισμών είναι ότι σήμερα, πάνω από 250 παραλίες σε όλη την Ελλάδα, γίνονται προσβάσιμες για όλους!»
protagon
Νέος οδηγός ασφάλειας των παιδιών στο Netflix για γονείς!!